3 częste choroby wieku podeszłego – jak pomagać seniorom?

senior

Liczba ludzi starszych w naszym otoczeniu wzrasta z roku na rok. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie choroby trapią seniorów oraz w jaki sposób można podnieść komfort życia tych osób.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera w początkowych stadiach jest trudna do wykrycia. Często niewielkie problemy z pamięcią wiąże się ze stresem czy przemęczeniem. Jednak wraz z postępowaniem przypadłości pacjent ma trudności z wykonywaniem prozaicznych czynności, traci umiejętności czytania i pisania, przestaje rozpoznawać bliskie osoby. Taki człowiek ma ogromne wahania nastroju: od agresji do płaczu. W zaawansowanym stadium pacjenci nierzadko są przykuci do łóżka, tracą zdolność mowy czy samodzielnego przyjmowania pokarmu. Choroby nie można wyleczyć, możliwe jest jedynie redukowanie jej objawów. Opiekując się seniorem z tą przypadłością, trzeba podchodzić do niego ze zrozumieniem, starać się ułatwić mu wykonywanie wszelkich czynności i liczyć się z tym, że jego stan nie będzie ulegał poprawie.

Cukrzyca

Najczęściej osoby w podeszłym wieku dotyka cukrzyca typu 2, która wynika z zaburzenia wydzielania i działania insuliny. Ta choroba bardzo często występuje u ludzi z nadciśnieniem tętniczym i otyłością. Aby pomóc chorym, zaleca się stosowanie specjalnej diety dla cukrzyków, redukcję masy ciała m.in. poprzez umiarkowany wysiłek fizyczny. Należy wspierać pacjenta w tych działaniach, przygotowując mu odpowiednie posiłki i zapewniając aktywne formy spędzania czasu wolnego np. na świeżym powietrzu.

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba, w której struktura kości osłabia się, zwiększając ich łamliwość. Mikrobudowa tkanki jest upośledzona, a tym samym bardziej podatna na uszkodzenia. Objawy osteoporozy to ból kości, kręgosłupa, złamania kości i kompresyjne złamania kręgów (niższy wzrost). Często chorują na nią kobiety po przejściu menopauzy i osoby z nadwagą. Zaleca się stosowanie specjalnej diety bogatej w witaminę D i wapń, jednak niekoniecznie pod postacią nabiału, a raczej mleka sojowego, warzyw zielonych czy kiełków. Należy wspierać seniora dotkniętego tą choroba w utrzymywaniu zbilansowanej diety, zapewniać delikatny masaż i ćwiczenia poprawiające ruchowość.

Pomaganie seniorom w radzeniu sobie ze skutkami chorób wieku podeszłego jest bardzo odpowiedzialnym i złożonym zadaniem. Najczęściej przypadłości nie występują jednostkowo, ponadto stany chorobowe raczej pogłębiają się, zamiast ustępować. Jeśli chcielibyśmy zawodowo pomagać schorowanym seniorom, warto skorzystać z usług sprawdzonej agencji pracy www.help24.info i sprawdzić, jak rozpocząć współpracę.

Dodaj komentarz