Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dbając o ergonomię, praca może stać się lżejsza, a te same obowiązki możemy wykonywać mniejszym nakładem pracy. Wystarczy trzymać się trzech prostych zasad, aby praca stała się bardziej efektywna.
1. Stanowisko pracy
Ergonomiczne stanowisko pracy powinno być nie tylko wygodne, ale także praktyczne. Miejsce pracy musi być więc przede wszystkim dostosowane do możliwości psychofizycznych pracownika. Wielogodzinna praca przed komputerem z pewnością jest męcząca. Długotrwałe pozostawanie w niewygodnej pozycji może być przyczyną dyskomfortu i bólu pleców, a także może być przyczyną zwyrodnień stawów i kręgosłupa, powstawania kurczu mięśni oraz wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Ergonomiczne miejsce pracy to przede wszystkim:
- Wygodne krzesło – do pracy biurowej wymagane są fotele obrotowe, spełniające wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
- Biurko – powinno posiadać odpowiedni rozmiar i wysokość, aby stanowiło solidne podparcie pod nadgarstki.
- Podnóżek – traktowany jako element dodatkowy stanowiska pracy, ale niezwykle ważny, stanowiący ochronę stawów pracownika.
- Oświetlenie – odpowiedni poziom światła zmniejszający obciążeniu narządu wzroku.
- Przestrzeń – miejsce pracy nie powinno być mniejsze, niż 13 m kwadratowych.
2. Stres i zmęczenie
W wielu przypadkach stres działa motywująco i przynosi pozytywne efekty. Długotrwały stres nie oznacza jednak nic dobrego. Taki stan utrzymujący się stale może wpływać destrukcyjnie na organizm pracownika.
Zmęczony pracownik wykonuje swoje zadania wolniej i częściej popełnia błędy. Poza obowiązkami i wymaganiami stawianymi przed nim, na jego zmęczenie mogą wpływać także warunki w miejscu pracy, jak nadmierny hałas lub niewłaściwe oświetlenie.
Przerwy, zmniejszenie liczby obowiązków, imprezy integracyjne, a nawet urlop wypoczynkowy – wszystko to może wpłynąć korzystnie na samopoczucie i zdrowie pracownika, a przez to na jego efektywność.
3. Organizacja pracy
Ergonomia w miejscu pracy polega na tym, aby wykonywać wszystkie obowiązki jak najmniejszym nakładem sił. W związku z tym pracownikowi nie tylko powinno być wygodnie, ale jego miejsce pracy powinno zapewniać jak najlepszą organizację wykonywanych zajęć. Najczęściej wykorzystywane przedmioty i urządzenia powinny więc być zawsze pod ręką. Jednocześnie zbędne elementy wyposażenia, czy niepotrzebne materiały biurowe, powinny być tak zlokalizowane, aby nie przeszkadzały w codziennej pracy.