5 zagrożeń dla Twojego dziecka w łazience

dziecko

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie, z którego korzystają starsi oraz młodsi domownicy. W związku z niewielkim wzrostem oraz ograniczoną koordynacją ruchową dzieci są szczególnie narażone na wypadki i pogorszenie stanu zdrowia. Dywaniki łazienkowe pomogą ochronić malucha przed zagrożeniem, ale czy tylko?

Jak zadbać o bezpieczeństwo w łazience?

Dzieci są szczególnie narażone na upadki i kontuzje w trakcie korzystania z łazienki. Najbardziej niebezpieczne jest poślizgnięcie się na gładkiej powierzchni, co może zdecydowanie pogorszyć stan zdrowia, a w najgorszych przypadkach przyczynić się także do utraty życia. Dywaniki łazienkowe zapewniają bezpieczeństwo, gdyż zdecydowanie redukują ryzyko upadku i uderzenia głową w twarde płytki albo ostre rogi szafek. Rozlana woda to największe zagrożenie, na jakie narażona jest Twoja pociecha, ale nie tylko. Powierzchnia prysznica albo wanny również jest niebezpieczna, przede wszystkim w przypadku, kiedy zostanie na niej rozlana duża ilość szamponu czy żelu do kąpieli. Z tego względu warto zastosować antypoślizgową powierzchnię, która jest nieco chropowata albo została wzbogacona w specjalne wypustki pozwalające na uniknięcie wypadków.

Aby zminimalizować ryzyko wypadku związanego z mokrą powierzchnią, warto także postarać się o specjalne siedzisko. Krzesełko pod prysznic nie zajmuje dużo miejsca i jednocześnie przyczynia się do komfortu w trakcie mycia ciała. Możesz je umieścić zarówno w kabinie, jak i wannie. Dostosuj jego wysokość do wzrostu dziecka – tylko wtedy unikniesz potencjalnego zagrożenia.

Wysokość również może stanowić problem, gdyż dziecko już w okolicach 2 roku życia staje się bardzo samodzielne, czyli samo chce korzystać z toalety oraz myć ręce. Wysokie krzesła, brak stabilności i podpory może stanowić spory problem i rodzić duże niebezpieczeństwo. Dlatego, jeśli nie możesz sobie pozwolić na niższe zamontowanie umywalki, zredukuj ryzyko, dzięki stabilnemu podeście. Specjalne schodki mają zabezpieczenia z każdej strony, dzięki czemu upadek jest mało prawdopodobny.

Problemem w łazience zagrażającym życiu  zdrowiu dziecka mogą być ostre krawędzie, dlatego wymagają zasłonięcia. Do tego celu możesz zastosować specjalne miękkie naklejki albo ochraniacze na rogi dostępne w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych.

Dywaniki łazienkowe, specjalne maty antypoślizgowe oraz komfortowe podesty – to podstawowe elementy umożliwiające zachowanie bezpieczeństwa w łazience. Pamiętaj o nich i nie ryzykuj dłużej, gdyż każde poślizgnięcie może okazać się tragiczne w skutkach.

Dodaj komentarz