Agregat prądotwórczy – czy przyda się w domu?

agregat

Agregat prądotwórczy kojarzy nam się jedynie z urządzeniami stosowanymi na budowach i w profesjonalnych warsztatach? Nic bardziej mylnego! Akcesorium to świetne sprawdzi się również w każdym domu. Oto kilka powodów, dla których warto wyposażyć gospodarstwo domowe w agregat prawotwórczy!

W jakich domowych sytuacjach sprawdzi się agregat?

Kiedy warto wyposażyć dom w awaryjne źródło zasilania w postaci agregatu prądotwórczego?

  • gdy nasz dom jest ogrzewany energią elektryczną – w przypadku przerwy w dostawie prądu, będziemy mogli bez problemu nadal dogrzewać dom;
  • jeśli zabezpieczamy dom systemem alarmowym – nasz dom będzie chroniony nawet, gdy zabraknie energii elektrycznej z tradycyjnego źródła;
  • w sytuacji, gdy pracujemy przy użyciu komputera – brak prądu nie uniemożliwi nam wykonywania obowiązków;
  • jeśli w naszej lodówce znajduje się dużo produktów, które wymagają przechowywania w chłodnym otoczeniu – w przypadku kilkudniowej przerwy w dostawie prądu unikniemy ich zepsucia;
  • gdy w naszej okolicy przerwy w dostawie prądu zdarzają się szczególnie często.

Gdzie jeszcze go wykorzystamy?

Agregat prądotwórczy przyda nam się również wtedy, gdy lubimy wyjazdy pod namiot. Zabierając go ze sobą na kemping, będziemy mieć możliwość szybkiego podładowania aparatu lub latarki, która się nagle rozładowała. Agregat świetnie sprawdzi się również na działce, która nie posiada dostępu do sieci energetycznej. Umożliwi nam np. podłączenie kosiarki elektrycznej lub zasilenie oświetlenia.

Wybieramy dobry agregat prądotwórczy

Planując zakup agregatu prądotwórczego do użytku domowego, warto zastanowić się nad tym, jakie parametry są dla nas najistotniejsze. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego napięcie. Jeśli będziemy używać agregat wyłącznie do zasilania urządzeń AGD i RTV, sięgnijmy po model jednofazowy. Agregaty trójfazowe stosuje się natomiast w profesjonalnych warsztatach lub na placach budowy.

Rozważmy również, jaką mocą powinno dysponować urządzenie. Zasada jest prosta: moc agregatu powinna być wyższa niż moc elementów, które będzie zasilać. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze określenie, do czego będziemy stosować akcesorium.

Jeśli planujemy używać agregat również poza domem – np. na kempingu lub na działce – wybierzmy model o niewielkich wymiarach i wadze. Dzięki temu późniejsze przenoszenie go w potrzebne miejsce nie sprawi nam problemów. W sytuacji, gdy urządzenie będzie wykorzystywane tylko w domu, jego waga nie stanowi ważnego kryterium wyboru.

Wybierając agregat prądotwórczy, powinniśmy również zastanowić się nad tym, jaki sposób jego zasilania będzie dla nas najwygodniejszy. Do wyboru mamy modele na benzynę lub gaz płynny. Istotny jest również sam silnik – najbardziej ekonomiczne są agregaty wyposażone w silnik diesla. Jeśli korzystamy z agregatu sporadycznie, pamiętajmy koniecznie o tym, aby raz na jakiś czas go uruchomić tak, aby silnik popracował przez kilka minut. Pozwoli nam to zachować jego funkcjonalność na długi czas.

Dodaj komentarz