Bezpieczna łazienka – jak o to zadbać?

krzesło pod prysznic

Łazienka używana jest regularnie przez każdego domownika, gdyż zapewnia przestrzeganie zasad higieny osobistej, wykonuje się tam zabiegi pielęgnacyjne, upiększające oraz relaksuje. Jednak duża wilgotność powietrza i wszechobecna woda sprawiają, że ryzyko wypadku jest tutaj stosunkowo duża. Co zrobić, żeby się nie poślizgnąć?

Jakie zasady umożliwiają stworzenie bezpiecznej i jednocześnie komfortowej łazienki?

Łazienka powinna się pięknie prezentować, gdyż używa się jej od samego rana, aż do późnych godzin wieczornych. Jednak oprócz wyglądu należy pomyśleć o wygodzie i bezpieczeństwie. Krzesło pod prysznic to tylko jeden z dodatkowych elementów, które warto wziąć pod uwagę. Przydaje się ono nie tylko osobom starszym, ale również dzieciom i wszystkim innym domownikom. Wygodne siedzisko sprawia, że znikają problemy w trakcie mycia wszystkich partii ciała (również tych nieco problematycznych, jak plecy i stopy). Krzesło pod prysznic można wyciągać i wkładać tam z powrotem, gdyż jest lekkie i spełnia wiele zadań w domowym zaciszu.

Bezpieczna łazienka minimalizuje ryzyko wypadku, poślizgnięcia się oraz kontuzji, a nawet złamania ręki czy nogi. Aby to osiągnąć należy zrezygnować z dużej ilości dywanów. Prezentują się one atrakcyjnie, ale jeden dywan wzbogacony o matę antypoślizgową sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Ozdobne wykładziny warto zastosować w innych pomieszczeniach, gdyż położone na płytkach zwiększają ryzyko upadku (szczególnie, kiedy mowa o najmłodszych i najstarszych użytkownikach). Jeśli w łazience znajduje się wanna, należy wzbogacić ją o specjalną matę. Znajdują się na niej rowkowate elementy, dzięki którym ryzyko upadku jest stosunkowo niewielkie. Kąpiel jeszcze nigdy nie była tak przyjemna i jednocześnie bezpieczna.

W dalszej kolejności należy rozważyć nabycie poręczy bądź uchwytów znajdujących się w okolicach wanny oraz w prysznicy. Taki zabieg zdecydowanie zmniejsza szansę na upadek i przykrą kontuzję, która może ciągnąć się w czasie i jednocześnie niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. To rozwiązanie polecane wszystkim domownikom, jednak szczególnie przydają się starszym i niepełnosprawnym.

Nie każdy ma świadomość, jak dużą rolę posiada oświetlenie zastosowane w łazience. Jest to związane z tym, że wielokrotnie w ciągu nocy udajemy się, żeby załatwić potrzeby fizjologiczne. Zależy nam jednak na szybkim powrocie do snu, dlatego nie włączamy światła, co zwiększa ryzyko potknięcia się. Dlatego warto zastosować niewielkie nocne lampki, które dostępne są w każdym sklepie meblarskim oraz budowlanym. Dają na tyle dużo światła, że można zauważyć stojące na drodze przedmioty oraz aneksy, a jednocześnie nie wybudzają. Należy umieścić je również na holu , dzięki czemu spacer w środku nocy stanie się o wiele bezpieczniejszy.

Żeby pomieszczenie sanitarne było bezpieczne, należy się z nim obchodzić we właściwy sposób, a mianowicie chodzi o częste czyszczenie powierzchni i podłogi. Bakterii w łazience nie widać gołym okiem, jednak bardzo szkodzą naszemu organizmowi i wywołują szereg chorób. Zarazki nagromadzone są wszędzie, nawet na kinkiecie lampy, na baterii prysznicowej i w innych miejscach znajdujących się w tym pomieszczeniu. Oprócz tego brudna, albo mokra podłoga zwiększa ryzyko poślizgnięcia się.

Bezpieczna łazienka jest dobrze zorganizowana, sprzęty oraz produkty kosmetyczne znajdują się w pożądanej odległości od użytkownika, dzięki czemu ryzyko upadnięcia szamponu na głowę jest stosunkowo niskie. Oprócz tego wszystkie kosmetyki i środki przeznaczone do higieny muszą zostać umieszczone z dala od dzieci. Tak samo jak maszynki do golenia, nożyczki i pęseta. Maści i leki również należy umieścić w miejscach, gdzie małe rączki po prostu nie sięgną.

Krzesło pod prysznic, regularne wycieranie mokrej podłogi, brak dużej dywanów na podłodze i światło nocne to kluczowe elementy, które ułatwią używanie łazienki i uniknięcie wypadków.

Dodaj komentarz