Bezpieczne sposoby na odstraszenie gołębi

ptak

Skuteczne odstraszanie gołębi jest dzisiaj konieczne, by zachować pełne bezpieczeństwo zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji miejskich oraz estetykę wyglądu zabudowań.

Okazuje się, że ptactwo nie może być traktowane jako jedna z atrakcji miast, ale raczej zagrożenie, którego trzeba unikać. Przedstawiamy skuteczne sposoby na ich odstraszanie.

W pełni bezpieczne metody na zabezpieczenie przed ptakami

W miastach jest tak ogromna liczba gołębi, że raczej nie mamy co marzyć, że wszystkie odstraszymy na dobre i przeniosą się do swojego naturalnego środowiska. Możemy je jednak przeganiać ze swojej prywatnej strefy w całkowicie bezpieczny sposób. Nie chodzi przecież o to, by je całkiem eliminować czy krzywdzić, ale odstraszyć.

Dobre zabezpieczenie przed ptakami to między innymi system kolców, jaki montuje się na wystających elementach budynków. Gołębie mają doskonały wzrok i widzą przeszkodę z daleka, dzięki czemu nawet się do niej nie zbliżają. Kolce umieszczone są tak blisko siebie, że zapobiegają siadaniu. Uznaje się, że ich montaż nie wpływa też niekorzystnie na estetykę zabudowań – najczęściej systemy instalowane są wysoko, są niemal niezauważalne dla ludzi. Co więcej, wystarczy jednorazowa inwestycja, by cieszyć się brakiem inwazji gołębi przez wiele lat.

Alternatywą dla systemu kolców jest też montaż siatek. Te wykazują podobną skuteczność, natomiast nie cieszą się tak dużą popularnością ze względu na niekorzystną estetykę. Siatki widać z dużej odległości, zabierają też sporo przestrzeni. Co więcej, nie można ich montować na każdym elemencie, ale raczej ograniczać dzięki nim dostęp do konkretnych miejsc.

Do bezpiecznych, ale za to o wątpliwej skuteczności metod, zaliczają się atrapy drapieżnych ptaków. Fakt, że tego rodzaju inwestycja jest znacznie niższa niż w przypadku modułu kolców, ale nie zawsze odstraszy gołębie. Atrapy stawia się w miejscu, w którym najczęściej przesiadują ptaki. Niektóre wydają nawet dźwięki podobne do tych naturalnych, ale nie zawsze skutkuje to niezbliżaniem się gołębi. Uznaje się, że atrapy drapieżnych ptaków powinny być stosowane jedynie jako środek uzupełniający, na pewno nie jako jedyne zabezpieczenie przed ptakami miejskimi.

Metody, których nie warto stosować

Oprócz w pełni bezpiecznych metod pozbycia się ptactwa z prywatnego terenu, są też takie, które nie są zbyt zalecane. Po pierwsze dlatego, że nie wykazują dobrej skuteczności. Po drugie dlatego, że najczęściej są po prostu niebezpieczne dla środowiska, zdrowia ludzi oraz zwierząt. Mowa tu na przykład o lakierach, którymi można smarować balustrady, poręcze i inne części elewacji obiektów, na jakich lubią przesiadywać ptaki. Należy pamiętać, że gołębie nie widzą warstwy lakieru, więc i tak usiądą w danym miejscu. Toksyny i chemiczne związki, jakie takie preparaty zawierają, nie wpływają jednak korzystnie na ekologię. Ludzie pod ich wpływem mogą też chorować między innymi na choroby górnych dróg oddechowych. Takich środków nie można absolutnie rozprowadzać w pobliżu miejsc przebywania dzieci.

Dodaj komentarz