Chemoterapia – dowiedz się więcej na temat tej formy leczenia

chemioterapia

Jednym z najczęstszych sposobów leczenia różnego rodzaju chorób nowotworowych jest chemoterapia. Podczas tej metody wykorzystuje się leki cytostatyczne, które wpływają szczególnie na komórki szybko dzielące się, ale nie tylko. Poznaj lepiej ten sposób leczenia.

Leczenie białaczki (chemoterapia)

W zależności od przebiegu oraz rodzaju nowotworu układu krwiotwórczego skuteczność chemoterapii może być różnorodna. Natomiast do jej celów nadrzędnych (zależnych od zaawansowania oraz typu choroby) można zliczyć między innymi:
– zwolnienie rozwoju nowotworu układu krwiotwórczego (leczenie białaczki)
– wyleczenie choroby (która jest następstwem zmian nowotworowych)
– poprawienie jakości życia chorego
– zablokowanie rozwoju nowotworu układu krwiotwórczego
Oczywiście z założenia cele chemoterapii jest całkowite wyleczenie chorego (pozbycie się wszystkich objawów, lepsze samopoczucie pacjenta oraz pozytywne wyniki badań), czasem jednak jest to niemożliwe. Dochodzi także do przypadków w których po zastosowaniu chemoterapii, następuje powstrzymanie rozwoju choroby, ale z drugiej strony choroba nie cofa się (stabilizacja choroby). W ekstremalnych przypadkach nowotwór układu krwiotwórczego nie reaguje i postępuje pomimo przeprowadzanej chemoterapii (leczenie białaczki). Więcej na temat chemoterapii oraz inne sposoby na leczenie białaczki znajdziesz na stronie DKMS Naszpikuj się wiedzą https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.    

Przewlekła białaczka szpikowa leczenie (chemoterapia)

W przypadku tej odmiany nowotworu układu krwiotwórczego, z reszta taki, jak i w innych „odmianach” leczenie białaczki przebiega wieloetapowo. Jednak w przypadku tego rodzaju za pośrednictwem identyfikacji genetycznego podłoża nowotworu, można przeprowadzić terapie celowane, które likwidują następstwa mutacji. Dlatego też w przewlekłej białaczce szpikowej coraz rzadziej korzysta się z tzw. klasycznej chemoterapii. Podczas leczenia stosuje się leki (inhibitor kinaz tyrozynowych), przez co terapia mniej obciąża organizm chorego (stosunkowo niska toksyczność), jednocześnie pozytywnie wpływa na długotrwałą remisję. W niektórych przypadkach przeszczepienie szpiku jest konieczne. Jednak w większości przypadków najbardziej właściwa jest długotrwała terapia z wykorzystaniem niskotoksycznego leku.

Przewlekła białaczka limfocytowa leczenie ​​​​​​​

W tym przypadku na ten rodzaj białaczki zapadają przeważnie osoby starsze. Choroba ma wolny przebieg, czasem nie wymaga leczenia od razu po zdiagnozowaniu. Głównym celem leczenie białaczki jest zatrzymanie jej rozwoju oraz przedłużenie życia chorego (utrzymanie ogólnego stanu oraz ochrona przed zakażeniami). Leczenie polega na terapii celowej „kierowanej” na komórki nowotworowe.

Dodaj komentarz