Budowa studni na pozór wydaje się być czynnością banalną, jednak jest to tylko złuda, bowiem prace z tym związane wymagają wielu specjalnych materiałów i urządzeń. Sama technika budowy także ma ogromne znaczenie. Czego potrzebujemy do budowy studni i w jaki sposób sprostać temu zadaniu? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Zanim zaczniemy budowę
Przed rozpoczęciem budowy studni należy odpowiednio przygotować grunt. Kluczowe znaczenie mają tu tzw. warunki gruntowo-wodne na danej działce. Aby uzyskać o nich informacje warto skonsultować problem z lokalnymi mieszkańcami, bądź udać się do działającej w pobliżu firmy studniarskiej. Uzyskane informacje pomogą nam ze sporą dokładnością przewidzieć głębokość zalegania warstwy wodonośnej oraz jakoś wody. Aby mieć całkowity ogląd na sytuację można zlecić badania specjaliście z zakresu hydrologii. Wiąże to się z kosztami, ale przynajmniej mamy pewność, czy przedsięwzięcie dojdzie do skutku oraz czy studnia będzie działać w sposób efektywny.
Krótki wykład z hydrologii
Rozpoczynając prace związane z budową studni warto posiadać kilka cennych informacji dotyczących jej funkcjonowania. Klasyczne studnie głębinowe pobierają zazwyczaj wodę z głębokości przekraczającej 15m. Pomiędzy pokładami funkcjonują tzw. warstwy nieprzepuszczalne. Innymi słowy są to filtry, które sprawiają, że woda jest mniej zanieczyszczona. Oczywiście nie jest to regułą, bo woda na głębokości kilku metrów może być znacznie czystsza i posiadać parametry wody zdatnej do picia. Pamiętajmy jednak, że im mniejsza głębokość studni tym bardziej jest ona narażona na zanieczyszczenia zewnętrzne.
Dura lex sed lex – czyli słów kilka o przepisach
Studnia wiercona niestety wymaga pozwolenia wodno prawnego. Jest ono niezbędne zwłaszcza w dwóch przypadkach – jeśli jej głębokość przekracza 30m, bądź jeśli dzienne zapotrzebowanie wynosi więcej niż 5m sześciennych. Aby uzyskać takie pozwolenie potrzebujemy decyzji o warunkach zabudowy oraz wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po dopełnieniu formalności możemy przejść do budowy.
Budowa studni wierconej
Najrozsądniej zlecić budowę profesjonalistom i mieć pewność, że zadanie zostanie fachowo wykonane. Gdy chcemy zadbać o to sami ze względu na minimalizację kosztów niezbędna będzie wiertnica do studni w którą można zaopatrzyć się w specjalistycznych sklepach. To w zasadzie najważniejsze narzędzie bez którego budowa nie ma prawa ruszyć.