Rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) dostarcza świeże, przefiltrowane powietrze do budynku, zachowując jednocześnie większość energii, która została już wykorzystana do ogrzania budynku. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest rozwiązaniem dla potrzeb wentylacji w budynkach energooszczędnych. System wentylacji z odzyskiem ciepła prawidłowo zainstalowany w domu zapewnia stały dopływ świeżego, przefiltrowanego powietrza, utrzymując jakość powietrza, a jednocześnie jest praktycznie niezauważalny.
Zasada działania
Rekuperacja działa w dość prosty sposób, wyciągając powietrze z zanieczyszczonych źródeł np. kuchni, łazienki, toalety i pomieszczeń gospodarczych i dostarczając je do pomieszczeń „mieszkalnych” np. sypialni, salonów, gabinetów itp. Usunięte powietrze przechodzi przez centralny wymiennik ciepła, a ciepło jest odzyskiwane do powietrza nawiewanego. Działa to w obie strony, jeśli temperatura powietrza wewnątrz budynku jest niższa niż temperatura powietrza na zewnątrz, to chłód jest utrzymywany w budynku.
Przy jakim poziomie szczelności powietrznej system rekuperacji jest opłacalny?
Chociaż system rekuperacji może być zainstalowany w każdym budynku, istnieje zasada, że jej stosowanie nie jest uzasadnione, chyba że przepuszczalność powietrza przez przegrody termiczne jest na poziomie lub poniżej 3 wymian powietrza na godzinę.
Ostatnie badania wykazały, że system rekuperacji może być stosowany w mniej szczelnych domach (np. nawet w dość przeciągowym domu, ponieważ nadal będzie miał niższy wskaźnik emisji dwutlenku węgla niż wentylacja naturalna. Jednakże, w domach o bardzo dużych przeciągach (np. większych/gorszych skuteczność i efektywność systemu będzie spadać.
Jeśli nie ma różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, nie ma energii do odzyskania. Gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i otoczeniem jest znaczna, efekt kominowy (lub komin, efekt unoszenia się gorącego powietrza) staje się czynnikiem, który powoduje, że budynek wentyluje się sam poprzez nieszczelności przegród zewnętrznych. Jeśli jest wietrznie, to wiatr będzie czynnikiem powodującym wentylację budynku przez nieszczelności przegród zewnętrznych. Stosując przerywany wyciąg w miejscach, w których jest on potrzebny, np. pod prysznicem, w kuchni, po prostu odwrócimy część nieszczelności.
Walka z kondensacją
Jeśli budynek ma słabą izolację/mostek cieplny lub inne czynniki powodujące wnikanie wilgoci, np. brak właściwej izolacji przeciwwilgociowej, kuszące może być szukanie rozwiązań technologicznych. W takiej sytuacji będziesz miał problemy z kondensacją i prawdopodobnie pleśnią w miejscach, gdzie kondensacja się tworzy.
Więcej informacji o wentylacja z odzyskiem ciepła znaleźć można na wojwent.com.