Czym jest rekuperacja?

wentylacja

Rekuperacja jest to proces odzyskiwania energii cieplnej z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, którą cechuje odzyskiwanie ciepła bez strat, dzięki czemu możemy zawsze cieszyć się świeżym powietrzem a także zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń w chłodniejsze dni. Zapewnia ona komfort niemożliwy do uzyskania za pomocą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, nie mówiąc już o stratach wynikających z otwierania okien i tradycyjnych sposobach wentylowania pomieszczeń. Gwarantuje ona dostęp nie tylko do świeżego ale także wolnego od kurzu, wirusów, bakterii a nawet smogu powietrza w najbardziej szczelnych pomieszczeniach.

Korzyści wynikające z rekuperacji:

Największą zaletą rekuperacji jest gwarancja czystego powietrza. Ta z pozoru niewielka cecha niesie za sobą szereg plusów. Przede wszystkim brak kurzu i smogu we wdychanym powietrzu to łatwiejsze oddychanie i lepsza praca mózgu, zwłaszcza jeśli mówimy o pomieszczeniu w którym pracujemy. Ponadto filtruje z powietrza wszelkiego rodzaju zarodniki pleśni i grzybów, dzięki czemu nie mamy problemów z oddychaniem a także łatwiej utrzymać właściwy stan pomieszczenia bez obaw o czystość ścian czy sufitu. Rekuperator usuwa również „zużyte powietrze” z naszego pomieszczenia, czyli takie z wysoką zawartością dwutlenku węgla, co wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia, dekoncentracji czy samą łatwość oddychania.

Kolejną ogromną zaletą jest oszczędność. Rekuperator z usuwanego powietrza odzyskuje energię cieplną, co zmniejsza ogólne zapotrzebowanie budynku na pobór energii, niezależnie z jakiej formy ogrzewania korzystamy. Ta z pozoru nieistotna kwestia pozwala w okresie zimowym zaoszczędzić nawet 50% energii a co za tym idzie środków wydawanych na samo ogrzanie danej przestrzeni.

Rekuperacja wpływa też znacząco na jakość naszego snu, co bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Przez całą dobę gwarantuje nam świeże powietrze bogate w tlen z niską zawartością CO2, bez utraty ciepła i otwierania okien. Redukuje to poziom stresu, bóle głowy, spadek energii w ciągu dnia oraz wpływa na uczucie wypoczęcia nawet przy intensywnej pracy umysłowej.

Czy są zatem jakieś wady?

Na pewno należy tutaj wspomnieć o koszcie inwestycji. Oczywistym jest fakt, że prędzej czy później się on zwróci, w zależności od miejsca w którym planujemy montaż oraz sposobu użytkowania pomieszczenia, jednak koszt początkowy jest nie do ominięcia. Należy tutaj podejść rozważnie do tematu i samemu obliczyć ile zaoszczędzimy nie tylko pieniędzy ale także na naszym zdrowiu i poczuciu komfortu, oraz mieć z tyłu głowy, że zwrot jest tylko kwestią czasu.

Istotniejszą wadą tego rozwiązania jest kwestia doboru firmy, która dokona montażu oraz wybór samego sprzętu. Niekompetencja firmy zatrudnionej przy instalacji lub jeszcze na etapie samego projektu może spowodować zwiększenie kosztów całej inwestycji lub też negatywnie wpłynąć na działanie tego rozwiązania. Wybierając wszelkie usługi czy produkty należy zawsze skonsultować decyzję z osobami o odpowiednich kompetencjach, a także porównać opinie o firmach, na które się decydujemy. Wspomnieć należy tu również o kosztach eksploatacyjnych takich jak filtry, prąd czy też serwisowanie urządzenia, jednak w porównaniu do korzyści płynących z tego rozwiązania jest to mało istotna kwestia.

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Niezależnie od tego czy planujesz inwestycje w swojej firmie, w biurze czy też we własnym miejscu zamieszkania rozwiązanie to pozwoli Ci zaoszczędzić ogrom energii zarówno tej potrzebnej do ogrzania Twojego pomieszczenia, jak i tej napędzającej Twój organizm. Oddychanie świeżym powietrzem wolnym od kurzu, smogu, bakterii, wirusów, grzybów i pleśni a także z zawsze odpowiednim stężeniem tlenu pozytywnie wpłynie na Twoje życie. Nie tylko na zdrowie fizyczne ale i psychiczne, na podejmowane przez Ciebie decyzje, umiejętność koncentracji oraz przyczyni się do poczucia spokoju o swoje finanse już od pierwszej opłaty za energię.

Źródło: https://www.wojwent.com

Dodaj komentarz