Czyszczenie komina – konieczny wydatek?

komin

Regulowane kontrolowanie i czyszczenie przewodu kominowego może wydawać się fanaberią wyłącznie komuś pozbawionemu elementarnej wiedzy, a także choćby średnio rozwiniętej wyobraźni. Zaniedbując ten obowiązek zwiększa się ryzyko tego, że w samodzielnie ogrzewanym budynku wybuchnie pożar, zagrażający nie tylko prawnymi paragrafami, ale i realną groźbą utraty dobytku, a nawet zdrowia czy życia domowników.

Czyszczenie komina bielsko, czyli niwelowanie niebezpieczeństwa

Z czym powszechnie kojarzy się komin? Z dymem, który wydostaje się na zewnątrz. Ale warto mieć na uwadze, że poza nim podczas spalania uwalniają się także inne związki: które osadzają się na wewnętrznych ścianach komina w postaci sadzy. Jeśli opałem są materiały stałe (na przykład węgiel), sadzy będzie przybywało w bardzo szybkim tempie – a wtedy nawet słaby stopień nagrzania komina to okoliczność zwiększająca ryzyko kłopotów. Ale pożar nagromadzonej sadzy to niejedyna złowroga ewentualność – równie groźne jest prawdopodobieństwo, że krusząca się sadza zatka przewód kominowy, a wówczas toksyczne spaliny (a także bezwonny tlenek węgla) zaczną ulatywać ku drugiemu wylotowi, czyli wracać do pomieszczeń mieszkalnych. Konsekwencji takiej wędrówki nietrudno się domyślić.

Na baczności muszą się mieć przede wszystkim ci, którzy jako opału używają:

  • węgla,
  • koksu,
  • drewna (wilgotnego od żywicy).

Komin obsługiwany takimi materiałami będzie wypuszczał znacznie więcej dymu – a im więcej dymu uciekającego z komina, tym więcej sadzy, która dość szybko osadza się na jego wewnętrznych ścianach. Może wystarczyć nawet kilka tygodni, by komin stał się niebezpiecznie zanieczyszczony. Wówczas wizyty kominiarza mogą być nieodzowne znacznie częściej, niż ma to miejsce według rutynowych kontroli.

Jest jeszcze jeden powód, by zdecydować się na czyszczenie komina. Opłacony kominiarz dysponuje nie tylko profesjonalnym sprzętem, doświadczeniem i potrzebnymi umiejętnościami – wystawione przez niego zaświadczenie (po odbytej kontroli przewodu lub jego czyszczeniu) to ważny argument podczas ubiegania się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia własności. W razie nieszczęśliwego wypadku można później stracić podwójnie – nie tylko ponosząc faktyczne szkody materialne, ale także zamykając sobie drogę do zrekompensowania ich.

Dodaj komentarz