Dezynfekcja rąk

czyszczenie

Jednym ze sposobów na skuteczną ochronę przed wprowadzeniem do organizmu różnego typu chorobotwórczych drobnoustrojów jest częsta dezynfekcja rąk. Nie należy poprzestawać jedynie na ich dokładnym umyciu, gdyż mydło nie jest w stanie zabić wszystkich bakterii, wirusów i grzybów, które znajdują się na naszych dłoniach. Dotykając dłońmi, na których znajdują się patogeny, okolic twarzy, narażamy się na choroby. Jak często i czym powinniśmy dezynfekować dłonie?

Odpowiedni preparat

Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów przeznaczonych do dezynfekcji rąk. Niektóre z nich oznaczone są jako antybakteryjne i to właśnie po nie często sięgamy, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, że nie jest to najtrafniejszy wybór. Chodzi bowiem o to, że preparat do skutecznej dezynfekcji rąk powinien zawierać w swoim składzie alkohol stężony w minimum 60 procentach. Niemniej jednak znaczna większość preparatów do dezynfekcji rąk zawiera alkohol stężony nawet w 70-75 procentach, dla jeszcze skuteczniejszej ochrony. Alkohol działa bowiem nie tylko na bakterie, ale i na wirusy oraz grzyby, które również są przyczyną wielu chorób. Producenci dbają dziś o to, aby preparaty do dezynfekcji były nie tylko skuteczne, ale i przyjazne dla naszych nozdrzy, dlatego stosują liczne dodatki zapachowe, aby nieco zamaskować nieprzyjemną woń alkoholu.

Kiedy dezynfekować ręce?

Powszechnie mówi się o potrzebie dezynfekcji rąk, jednak nie do końca wiadomo, kiedy należy to robić. Warto zwrócić uwagę na to, że na co dzień korzystamy z wielu powierzchni wspólnych – w pracy, w transporcie publicznym czy w sklepie. Dotykamy przedmiotów, na których mogą znajdować się drobnoustroje, dlatego po każdym tego typu kontakcie warto zdezynfekować ręce. Nigdy nie wiemy, kto dotykał tych przedmiotów wcześniej i czy nie naniósł na nie różnych patogenów. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas i od naszej odpowiedzialnej postawy.  Dobrze jest to robić również po powrocie ze spaceru, na którym co prawda niczego nie dotykaliśmy, jednak krążące w powietrzu drobinki mogły osiąść na naszych dłoniach. Zanim dotkniemy nimi okolic twarzy, koniecznie należy zdezynfekować ręce. Preparaty do dezynfekcji zwykle są na tyle małe, że bez większego problemu zmieszczą się w torebce, a nawet w kieszeni płaszcza lub spodni. Poprawne ich użycie polega na rozpyleniu aerozolu bądź namoczeniu dłoni w płynie. Następnie należy rozetrzeć go na całą powierzchnię dłoni. Preparaty do dezynfekcji schną stosunkowo szybko na skórze dłoni. Natomiast pomieszczania powinniśmy dezyzfekować poprzez ozonowanie.

Źródło: https://czechpranie.pl/cennik/

Dodaj komentarz