Dlaczego jazda próbna jest taka ważna?

auto

Kupujesz pierwszy samochód? Przed ostatecznym zawarciem transakcji pamiętaj o możliwości skorzystania z jazdy próbnej.

Dla wielu z nas zakup samochodu jest nie tylko spełnieniem marzeń o niezależności i mobilności, ale także wielkim wydatkiem. Często wiążącym się z kredytem i długoletnimi ratami. Nic dziwnego, że większość z nas decyzję o wyborze własnego auta podejmuje dość długo. Trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą, analizując wszystkie za i przeciw. Każdy z nas powinien też skorzystać z prawa do jazdy próbnej. Dlaczego jest ona tak ważna?

Oferta ofertą, ale…

Większość ofert sprzedaży samochodu brzmi wspaniale, jednak nie zawsze rzeczywistość jest zgodna z opisem. Dotyczy to zarówno aut sprzedawanych w salonach samochodowych, jak i pojazdów kupowanych „z drugiej ręki”. Bez względu na to, gdzie i za ile kupujemy samochód, o jego prawdziwej wartości przekonamy się dopiero w chwili, gdy zasiądziemy za jego kierownicą. To właśnie jazda próbna pozwoli nam sprawdzić, jak faktycznie sprawuje się dany pojazd na drodze i jak my się w nim czujemy. Harmonia z autem jest przecież sprawą bardzo ważną, a jej wpływ na nasze samopoczucie i bezpieczeństwo jest ogromny.

Co jeszcze można sprawdzić podczas jazdy próbnej? W czasie tego testu możemy przekonać się nie tylko o tym, jak czujemy się za kierownicą danego pojazdu. Jeśli zabierzemy ze sobą rodzinę, dowiemy się, czy wymarzony samochód jest pojazdem przyjaznym dla pasażerów, którzy tak często będą nam towarzyszyć w podróży. Jeśli kupujemy samochód z komisu, w trakcie jazdy testowej będziemy mogli zdobyć wiele cennych informacji o jego faktycznym stanie technicznym. To właśnie w czasie takiej próby można sprawdzić, jak działają hamulce oraz jak pracuje silnik. Są to sprawy bardzo ważne, szczególnie w chwili, gdy zależy nam na trwałości samochodu oraz na bezpieczeństwie jazdy.

Jazda próbna nie jest zobowiązaniem

Bez względu na to, czy kupujemy samochód nowy, czy też stawiamy na pojazd używany, mamy prawo do samodzielnego sprawdzenia jego możliwości. Jeśli odwiedzimy salon samochodowy będziemy mogli przejechać się wymarzonym autem i sprawdzić w praktyce, czy dany model nam pasuje. Pamiętajmy, że taka jazda próbna jest naszym prawem, a skorzystanie z niej nie jest zobowiązaniem do zakupu danego samochodu.

Jak skorzystać z możliwości darmowego przetestowania pojazdu? To proste – wystarczy umówić się ze sprzedawcą, lub zgłosić się do salonu, z którego usług zamierzamy skorzystać. W przypadku salonu samochodowego Mazdy na jazdę próbną można zapisać się za pośrednictwem internetowego formularza dostępnego na stronie www.mazda.pl. Jeśli korzystamy z oferty dealera danej marki powinniśmy podać nazwę modelu, który nas interesuje. Warto też w porę ustalić czas trwania takiej jazdy. Większość sprzedawców preferuje 15-minutową przejażdżkę, jednak czas ten może się wydłużyć. Im więcej w ramach testu samochodu przejedziemy, tym lepiej dla nas. A na czym polega sama jazda próbna? Na małej wycieczce po okolicy. W wyprawie towarzyszyć nam będzie przedstawiciel salonu, jednak to my będziemy siedzieć za kółkiem. Dlaczego z tej możliwości powinniśmy korzystać? Bo to jedyna szansa, by przekonać się, czy wymarzony pojazd w rzeczywistości spełnia nasze oczekiwania.

Jazda, z której możemy skorzystać przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, jest dla każdego kierowcy sprawą bardzo ważną. To w jej trakcie możemy się przekonać, czy wybrany samochód będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem i czy za kierownicą swego ulubionego modelu faktycznie dobrze się czujemy.

Dodaj komentarz