Dom piętrowy – czy warto się na niego zdecydować?

dom

Osoby, które marzą o własnym domu, muszą zmierzyć się z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Pojawiają się już one na samym początku, gdy trzeba wybrać projekt.

A możliwości jest bardzo dużo, bo w zależności od tego, czy wybieramy projekt gotowy, czy indywidualny, możemy przebierać w wielu ciekawych pomysłach. Przed wyborem powinniśmy sobie odpowiedzieć na ważne pytania, które nakierują nas na właściwe tory. Przede wszystkim, jaka przestrzeń będzie dla nas odpowiednia. Ile osób będzie mieszkało w domu i czy planujemy powiększyć rodzinę? A może nie mamy dzieci? Dla rodzin – zarówno większych, jak i mniejszych – polecane są szczególnie projekty domów piętrowych. Czy warto? Jakie mają zalety, a jakie wady?

Dom piętrowy – zalety

  • Wielką zaletą domów piętrowych jest to, że mają dwie pełne kondygnacje. Pozbawione skosów, dzięki czemu zapewniają możliwość bezproblemowej aranżacji pomieszczeń i w pełni maksymalnego wykorzystania powierzchni na piętrze.
  • To dobry wybór dla każdego, kto ma wąską działkę, bo z jednej strony taki budynek nie zajmuje dużo miejsca (jak chociażby parterowy), a z drugiej i tak mamo sporo życiowej przestrzeni.
  • Korzystamy też na ogrzewaniu, bo jest one tańsze niż w przypadku domów parterowych.
  • Zaoszczędzić można na budowie fundamentów, dachu czy podłączeniu instalacji, ale tylko jak będą znajdować się w jednym pionie. W domu piętrowym łatwo wydzielimy strefy – dzienną, z kuchnią, jadalnią, pokojem dziennym, łazienką i WC oraz nocną – z sypialniami.

A co z wadami domów piętrowych?

  • Ciężko będzie utrzymać tu stałą temperaturę – na obu piętrach, bo latem na górze będzie cieplej (szybkie nagrzewanie od słońca), zimą zaś na jednym z pięter będzie chłodniej (wynika to z kolejności obiegu wody w centralnym ogrzewaniu oraz mniejszej ekspozycji na słońce).
  • Minusem jest też spora strata powierzchni, jaką przeznaczymy na wybudowanie schodów. A jaki to będzie koszt, zależy od materiałów, z których zostaną wykonane.
  • Schody to też problem dla ludzi starszych, bo w pewnym wieku ich pokonywanie stanie się problematyczne. Odczujemy też negatywy, jak mamy dzieci, bo trzeba będzie stale zwracać na pociechy, by sobie na nich nie zrobiły krzywdy.

mocne i słabe strony takich projektów, a więc musimy zadecydować, czy przymykamy oko na wady, czy jednak są one zbyt uciążliwe. Zwracajmy na to uwagę, by wybór był rzeczywiście jak najlepszy i dopasowany do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz