Dopasuj okulary sportowe to rodzaju uprawianego sportu

okulary

Po okulary powinniśmy sięgać nie tylko wtedy, kiedy mamy problemy ze wzrokiem. Istnieje szereg rodzajów okularów ochronnych, które powinniśmy zakładać profilaktycznie. Do najpopularniejszych należą okulary przeciwsłoneczne. Coraz większym szacunkiem cieszą się także okulary sportowe.

Po co okulary sportowe?

Okulary sportowe to nie tylko modny gadżet. To realna osłona narządu wzroku przed czynnikami zewnętrznymi. Na pierwszym miejscu oczywiście mamy światło słoneczne i promieniowanie UV, ale warto pomyśleć o tym, co jest bliżej: kurz, pył, muszki, drobinki żwiru i małe kamyczki. Dobre okulary sportowe przydają się zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy w ruchu. Trudno sobie wyobrazić bezpieczną jazdę na nartach, rowerze, rolkach czy nawet bieganie, bez odpowiedniej osłony oczu. Tradycyjne okulary przeciwsłoneczne nie zawsze spełnią funkcję ochronną. Co prawda osłonią oczy przed promieniowaniem, ale przed kamyczkami już niekoniecznie. Okulary sportowe, te dobrej jakości, wykonane są z materiału odpornego na zarysowania i pękanie. Przy kontakcie z niedużym żwirem lub kamyczkiem nic złego nie ma prawa się wydarzyć. Pospolite okulary przeciwsłoneczne, najczęściej kupowane na bazarach, nie mają tak wytrzymałej budowy. Ponadto warto zauważyć, że okulary sportowe nie są tożsame z okularami przeciwsłonecznymi. Nie zawsze warunki atmosferyczne wymagają przyciemnianych szkieł, natomiast pewne formy aktywności fizycznej zawsze wymagają odpowiedniej ochrony dla oczu.

Nie wszystkie dyscypliny sportu wymagają okularów o takich samych parametrach. Różnice bywają dość znaczące. Okulary dla rowerzystów powinny mieć opływowy kształt, tak by dokładnie przylegały do głowy. Ważne, by miały duże szkła, co gwarantuje większe pole widzenia. Zaokrąglone okulary to nie kwestia mody, ale funkcjonalności – dzięki zabudowanym bokom, do oka nie wpadnie kamyczek ani żaden owad. Jeśli chodzi o modę – najczęściej wybierane są okulary z kolorowymi szkłami. Dla miłośników rolek poleca się okulary podobne dla tych, z których korzystają rowerzyści. Powód? Jedni i drudzy rozwijają podobne prędkości. Duży wybór tego rodzaju okularów znajdziemy na https://www.edel-optics.pl.

Rodzaje okularów sportowych

Okulary do chodzenia po górach i jazdy na nartach powinny mieć przede wszystkim dobry filtr UV i powłokę antyrefleksyjną odbijającą promienie słoneczne. Nie będzie przesadą połączenie tych cech z przyciemnianymi szkłami w dobrych okularach przeciwsłonecznych. Do pieszych wędrówek świetnie nadają się okulary o różnym stopniu cieniowania szkieł – jaśniejsze na dole, ciemniejsze na górze.

Okulary na motocykl to właściwie przeżytek. Niegdyś uważano je za niezbędne, ale przy dzisiejszej konstrukcji kasków motocyklowych jedyne okulary, jakich może potrzebować motocyklista, to okulary korekcyjne. Z takich nie można rezygnować nigdy.

Okulary do biegania powinny być przede wszystkim wygodne i dobrze dopasowane za uszami, tak by nie spadały podczas ruchu. Nie muszą być tak zabudowane, jak okulary do jazdy na rowerze, ani tak dobrze doposażone, jak okulary dla narciarzy. Warto jednak zadbać, by miały odpowiedni filtr UV. W sezonie letnim przydadzą się także przyciemniane szkła.

Swego rodzaju nowością są okulary sportowe z wbudowaną mikro kamerą. Takie okulary to najlepszy sposób na rejestrację tego, co widzimy podczas uprawiania sportu. Przydadzą się nie tylko podczas długich przejażdżek rowerowych i długodystansowych biegów. Warto o nich pomyśleć, gdy zdecydujemy się na nieco ekstremalne sporty. Rejestracja widoków podczas skoku na bungee może być całkiem ciekawą pamiątką po takim wyczynie.

Dodaj komentarz