Iberystyka, czyli klucz do dobrej przyszłości

zeszyt

Hiszpański to język, którym mówi ponad miliard ludzi na całym świecie. Jest on drugim (po chińskim) najpowszechniej znanym językiem obcym i coraz więcej osób chce nim biegle władać. W ogłoszeniach o pracę często jest on wymieniany jako dodatkowy atut lub nawet wymóg. Znajomość kultury hiszpańskiej oraz hiszpańskiego nie tylko zapewni zatrudnienie, ale także ułatwi porozumiewanie się w większości miejsc na kuli ziemskiej.

Coś więcej niż zwykły kurs

Iberystyka jest w dzisiejszych czasach bardzo często wybierana jako specjalność na studiach. Młodzi ludzie chcą rozwijać swoje umiejętności lingwistyczne i zdobyć dyplom licencjata lub magistra potwierdzający znajomość tego języka i zwyczajów danego kraju. Między innymi Grupa Uczelni Vistula ma w swojej ofercie kierunek poświęcony iberystyce (więcej na stronie https://www.vistula.edu.pl). Już na pierwszym stopniu możliwe jest osiągnięcie poziomu C1 z języka hiszpańskiego oraz poznanie geografii, sztuki i tradycji tego popularnego państwa. W trybie kształcenia przewidziane są trzy miesiące praktyk w firmach, szkołach czy instytucjach. To daje świetne podstawy do stałego zatrudnienia w tych miejscach w późniejszym okresie. Można poznać specyfikę zawodu czy czekające tam trudności i wyzwania. Zajęcia wymagające użycia języka w piśmie i mowie sprawiają, że człowiek staje się bardziej odważny, otwarty i pewny siebie. Są to cechy niezwykle ważne i wykładowcy kładą nacisk na to, by studenci nie bali się mówić oraz poprawnie komunikowali się z obcokrajowcami. Studia pozwolą nie tylko na zdobycie dyplomu, ale także wyuczenie poprawnej gramatyki, dykcji i form pisemnych takich jak np. list motywacyjny.

Zaletą zapisania się na studia poświęcone nauce hiszpańskiego jest ciągły kontakt z językiem. W przeciwieństwie do kursów, wykłady i ćwiczenia odbywają się znacznie częściej i trwają dłużej. W programie przewidziane są zajęcia z czytania, słuchania, pisania oraz wymowy. Warto też wspomnieć, że dodatkowo można poznać literaturę, kino czy historię nie tylko Hiszpanii, ale również Ameryki Łacińskiej, która niemal w całości włada tym językiem.

Gdzie szukać pracy po iberystyce?

Zatrudnienie czeka w biurach tłumaczeń, szkołach i uczelniach, redakcjach albo korporacjach międzynarodowych. Marzenia o wyjeździe za granicę też staną się realne, ponieważ perfekcyjna znajomość języka ułatwi komunikację oraz sprawi, że rozmowa kwalifikacyjna nie będzie stresująca. Zwykle na studiach w planie przewidziana jest nauka drugiego języka obcego, zatem finalnie można poszczycić się znajomością aż trzech języków. Jest to dla pracodawcy niezwykły atut i na pewno taki kandydat będzie bardziej atrakcyjny od rywali.

Osoby z predyspozycjami do nauki języków obcych zdecydowanie powinny zastanowić się nad wyborem iberystyki jako kierunku przyszłych studiów. Jest to świetna alternatywa dla angielskiego i może wyróżniać w walce o posadę. Ukończenie tego etapu kształcenia to gwarancja znalezienia pracy, intensywnego rozwoju oraz władania hiszpańskim na poziomie zaawansowanym C1 bądź C2. Podróże czy komunikacja z obcokrajowcami w wielu regionach świata przestaną stresować, a zaczną być przyjemne i satysfakcjonujące!

Dodaj komentarz