Ile kosztują okna do domu?

okna

Planując budowę domu warto przygotować sobie kosztorys wydatków jakie czekają nas w związku z budową i jej poszczególnymi etapami. Kosztorys mimo, że w rezultacie końcowym może znacząco różnić się od początkowej wersji nakreśla pewien zarys wydatków z jakimi musi się liczyć inwestor przy budowie domu.Jednym z droższych elementów domu są okna. Ta jak oczy są zwierciadłem duszy tak okna są takimi oczami dla domu.

Okna spełniają wiele funkcji. Główną jest z pewnością dostarczanie światła słonecznego do poszczególnych pomieszczeń. Gdyby nie okna w domu panowałby mrok. Drugą istotną funkcją jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. To bardzo istotny czynnik, który w dużym stopniu wpływa na komfort mieszkańców. Nieszczelne okna to ogromny dyskomfort i problemy związane z przepuszczaniem chłodu, zimna, co wiąże się z większymi opłatami eksploatacyjnymi.

Jakie okna wybrać?

Dlatego wybierając okna warto jest dobrze przemyśleć temat. Na rynku dostępne są różne rodzaje okien – okna drewniane, aluminiowe, okna z pcv. Każde z nich posiadają określone właściwości. Ale to dopiero początek. Do wyboru są również różne rodzaje pakietów szybowych. Okna o właściwościach energooszczędnych idealne do domów pasywnych.

W domach piętrowych do zwykłego okna trzeba doliczyć okno dachowe. Te okna montowane są pojedynczo lub w zestawach po dwa lub więcej. Okna dachowe uchodzą za dość kosztowne, ze względu na swoją specyfikę. Z drugiej strony niesamowicie wpływają na klimat w pomieszczeniu i dodają mu niesamowitego uroku.

Ogólnie przyjmuje się, że do średniej wielkości domu koszt okien to około 20 tysięcy złotych z montażem. Podana cena to oczywiście duże uśrednienie, wszystko zależy od ilości okien, ich rodzaju, producenta, a nawet koloru.

Bez względu na wybór okien warto pamiętać, że jest to ten element domu, na którym z pewnością nie warto oszczędzać. Choćby ze względu na to, że okno czy to zwykłe czy okno dachowe to inwestycja na długie lata, jeśli nie na zawsze. Okna to ten element domu, którzy rzadko kiedy jest wymieniany. Tym bardziej warto zainwestować w dobrej jakości okna i przeznaczyć na nie tyle z budżetu ile jest to konieczne. Najlepiej zrobić wcześniej rozeznanie wśród producentów okien, zebrać oferty, porównać ceny i wybrać najlepszą opcję.

Dodaj komentarz