Ile kosztuje altana drewniana? Sprawdź, jak niedrogo odmienić swój ogród!

altana

Wśród drewnianych elementów małej architektury, szczególne miejsce zajmują altanki ogrodowe. To wdzięczne i funkcjonalne obiekty, które służą domownikom w każdym wieku, a także są miłym dla oka elementem aranżacyjnym w ogrodzie. Przez swoje wymiary, altany ogrodowe traktowane są czasami mylnie jako obiekty trudne do montażu czy wymagające sporych nakładów inwestycyjnych. Dzisiaj pokażemy wam, dlaczego to tylko mity i jak niedrogo zafundować sobie wspaniały, zadaszony kącik w ogrodzie!

Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?

Na etapie projektowania altanki drewnianej możemy w dużym przybliżeniu oszacować koszty całego przedsięwzięcia. Mamy dwa wyjścia: spróbować zbudować altanę ogrodową samodzielnie lub kupić gotową altankę w sklepie z drewnianymi produktami ogrodowymi. Jeśli dysponujemy materiałami, wolnym czasem, specjalistycznymi narzędziami i co najważniejsze, wiedzą techniczną – samodzielna budowa altany ogrodowej wyjdzie z całą pewnością taniej. Nie ogranicza nas wówczas konstrukcja narzucona przez producenta i możemy dowolnie dopasować wymiary, kształty i zdobienia do swoich preferencji. Trzeba jednak pamiętać, że altana ogrodowa to konstrukcja zadaszona i powinna być zbudowana w taki sposób, by była bezpieczna dla domowników!

Altanki z drewna nabywane w sklepach, w zależności od wymiarów kosztują od 1 500 do ponad 5 000 zł. Cena altany ogrodowej waha się także w przypadku, gdy zastosowane są dodatkowe elementy, takie jak wielospadowe zadaszenie pokryte gontem, podest z desek, balustrady czy ławy do siedzenia. Mała altana ogrodowa z drewna na bazie kwadrata z dwóspadowym dachem to koszt około 2 000 zł. Mamy jednak pewność, że dostarczony do montażu obiekt został zaprojektowany w taki sposób, by można go było bezpiecznie użytkować. Warto dodać, że większość dostępnych na rynku altanek ogrodowych jest impregnowana ciśnieniowo przez producenta, dzięki czemu podczas montażu odchodzi konieczność nakładania powłok ochronnych na własną rękę.

Zobacz również gtowe altany ogrodowe: www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

Dodajmy również, że montaż standardowych altanek drewnianych nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani ekipy montażowej, dlatego na tym etapie nie traktujemy tego jako dodatkowego kosztu (podobnie jak dostawy). Zarówno transport jak i montaż są zwykle opcjonalne i za dodatkową opłatą dostawca wykona obie te czynności za nas.

Altanki ogrodowe – dodatkowe koszty

Postawiliśmy już altanę ogrodową, jednak czegoś tu brakuje… Altany ogrodowe do samodzielnego montażu składają się z słupów konstrukcyjnych i zadaszenia – ot, prosty domek, chroniący przed słońcem lub deszczem. Aby zamienić altankę drewnianą w urokliwy „zielony salon” trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni.

Niezbędnym elementem każdej, funkcjonalnej altany ogrodowej są meble. Stół z krzesłami lub ławami sprawi, że wewnątrz altanki będzie można odpocząć, popracować, zjeść czy zwyczajnie poplotkować w leniwe, letnie popołudnie. Zestaw mebli ogrodowych waha się od 250 – 500 zł dla produktów z tworzywa sztucznego, do 800 – 1 200 zł dla bardziej wyszukanych mebli ogrodowych np. z drewna lub rattanu.

Co jeszcze? Do kosztów doliczmy oświetlenie altany ogrodowej. Cena jest trudna do oszacowania, jedni postawią na prosty pylon za kilkadziesiąt złotych, podczas gdy inni mogą zafundować sobie stylową latarnię za kilkukrotnie więcej. Z niedrogich alternatyw polecamy taśmy i lampiony LED – są stylowe, nadają intymnego i uroczego klimatu praktycznie każdej aranżacji altany ogrodowej.

To, co zostanie nam z przewidzianego budżetu warto postawić na ozdobienie altany drewnianej. Koce, pledy, wygodne poduszki, świece i latarnie, donice z kwiatami itd. To prawdziwe, eksperymentalne pole do popisu dla wszystkich, którzy kochają ogrodowe aranżacje!

Dodaj komentarz