Infekcje intymne to problem wielu kobiet. Są one związane z trybem życia, nieodpowiednią higieną lub obniżoną odpornością. Praktycznie każdy z nas może mieć codziennie kontakt z patogennymi drobnoustrojami, które mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia intymnego. Co można zrobić, aby uniknąć zakażenia, jak je rozpoznać i w jaki sposób można stosować naturalne środki w walce z infekcjami intymnymi?
Profilaktyka – co jest najważniejsze?
Jako jedną z najważniejszych zasad profilaktyki zakażeń intymnych wskazuje się przede wszystkim odpowiednia higiena. To właśnie od niej zależy bardzo dużo, a przede wszystkim utrzymanie w dobrym stanie flory bakteryjnej pochwy. Dlatego domycia należy używać specjalistycznych płynów, które mają naturalne dla pochwy pH oraz zawierają łagodzące i bakteriobójcze wyciągi. Istotne jest też dobranie przewiewnej i wygodnej bielizny, która pozwoli skórze oddychać.
Co może świadczyć o tym, że doszło do zakażenia intymnego?
Objawy infekcji intymnych są dość charakterystyczne. Trzeba jedynie pamiętać, że w zależności od podłoża mogą się nieco różnić. Do najczęstszych objawów infekcji intymnych zalicza się przede wszystkim:
-
pieczenie;
-
swędzenie;
-
upławy (w zależności od tego, co wywołało infekcję intymna mogą mieć różny kolor, konsystencję i zapach);
-
ból okolic intymnych i podbrzusza;
-
plamienie przy stosunku;
-
ból w czasie stosunku.
Czy można zwalczać infekcje intymne naturalnymi sposobami?
Naturalne sposoby mogą pomóc zazwyczaj w początkowej fazie infekcji intymnych. Jeżeli szybko je zastosujemy możemy zahamować rozwój infekcji. Później zazwyczaj naturalne metody stanowią jedynie wsparcie dla leczenia farmakologicznego zaleconego przez lekarza.
Jedną z podstawowych, naturalnych form wspomagania organizmu w czasie leczenia infekcji intymnych jest stosowanie probotyków, które zawierają szczepy bakterii kwasu mlekowego. Więcej o nich możesz przeczytać na stronie www.invag.pl.
Oprócz tego można stosować preparaty apteczne zawierające propolis, kwas hialuronowy oraz wyciągi z rumianku czy nagietka, które łagodzą objawy infekcji intymnych i pozwalają na odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy.