Ciąża sprzyja powstawaniu infekcji intymnych. Okres, kiedy ciało kobiety jest osłabione, a pochwa zmienia swój odczyn z kwaśnego na bardziej zasadowy, umożliwia powstawanie zakażeń dróg rodnych przez grzyby, bakterie lub pierwotniaki.
Objawy infekcji intymnych w ciąży
Czy w okresie ciąży, czy poza nim, objawy infekcji intymnych są bardzo podobne. Bolesne pieczenie, swędzenie, upławy o brzydkim zapachu bądź też białawe i grudkowate świadczyć mogą o powstaniu stanu zapalnego w pochwie. Same w sobie zakażenia nie są zbyt groźne, natomiast stają się bardzo niebezpieczne, kiedy zostaną zaniedbane. Nieleczone zakażenia okolic intymnych mogą doprowadzić do zagrożenia przebiegu ciąży lub uszkodzenia pęcherza owodniowego i bezpośredniego zakażenia płodu.
Leczenie infekcji pochwy
Przed podjęciem leczenia, zaraz po zaobserwowaniu niepokojących objawów infekcji, pierwsze kroki należy skierować do lekarza prowadzącego ciążę. Specjalista najlepiej i najbezpieczniej poprowadzi nas przez kurację, zapisując odpowiednie leki, poinstruuje jak je aplikować oraz doradzi, które probiotyki wybrać, aby wspomóc walkę z infekcją. Dodatkowo można we własnym zakresie doinformować się o tym, czym są probiotyki i jak je stosować. Przydatne informacje znaleźć można na stronie www.provag.info. Istnieje też wiele domowych sposobów na zmniejszenie dolegliwości związanych z zapaleniami pochwy. Stan, jakim jest ciąża, powinien nas jednak wyczulić – nie należy bezkrytycznie podchodzić do wszystkich „złotych” przepisów, jakie znajdziemy w internecie. Dlatego najlepiej zasięgnąć opinii lekarza specjalisty. Bardzo pomocne w walce ze stanem zapalnym są żele i maści o własnościach przeciwświądowych, likwidujących pieczenie i hamujących rozwój bakterii i grzybów. Przed aplikacją zawsze należy sprawdzić, czy dany środek jest bezpieczny do stosowania dla kobiet w ciąży i w jakim jej trymestrze.
Co przynosi ulgę w leczeniu
Kobiety w ciąży nie są już skazane, jak kiedyś, na brak możliwości skutecznego leczenia zakażeń i stanów zapalnych, ze względu na swój stan. Obecnie nie brakuje odpowiednich leków i środków niosących szybką i skuteczną pomoc w tego typu kuracjach. Trzeba jednak pamiętać, aby nie próbować leczyć się na własną rękę, ani też nie likwidować samych objawów. Wszelkie infekcje powinny być leczone kompleksowo, najlepiej pod opieką lekarza specjalisty.