Jak dbać o motocykl?

motor

 

Codzienna pielęgnacja motocykla zapewni jego długą żywotność i dobry wygląd. Każdy element motocykla wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Podczas czyszczenia można bowiem zauważyć niedobór oleju lub potrzebę wymiany klocków hamulcowych. Zadbać należy również o elementy plastikowe, które można odświeżać specjalnym preparatem.

Wymiana elementów

Sprawne elementy wyposażenia gwarantują bezpieczne korzystanie z motocykla. Warto zatem zadbać o wymianę lub ulepszenie elementów zawieszenia. W zależności od rodzaju motocykla serwisowanie amortyzatorów warto przeprowadzać raz na jakiś czas. W przypadku motocyklów sportowych zawieszenie często poddawana jest ciężkim próbom. Szczególnie ważna jest pielęgnacja, która może polegać na stosowaniu olejów do amortyzatorów. Opony powinny być dostosowane do rodzaju motocykla oraz stylu jazdy. Również tłumik powinien spełniać odpowiednie wymogi. Mowa o ograniczeniu emisji spalin i regulacji głośności. Modernizacja lub wymiana tłumika może znacznie ułatwić codzienne korzystanie z motocykla.

Codzienna pielęgnacja

O motocykl trzeba odpowiednio dbać przez cały rok. Wiąże się z tym wymiana oleju, który będzie dostosowany do rodzaju silnika. Wysokiej jakości olej zapewni optymalne osiągi i pozwoli na ulepszenie przyspieszenia. Codziennie należy sprawdzać ciśnienie w oponach. To właśnie ciśnienie w największym stopniu decyduje o wygodzie prowadzenia motocykla. Producenci opon umieszczają na produktach zalecenia, które należy brać pod uwagę. Podczas codziennego sprawdzania trzeba zwrócić uwagę na stan łańcucha. Zarówno zbyt luźny, jak i zbyt napięty łańcuch będzie problematyczny. W razie jakichkolwiek problemów należy udać się do warsztatu celem oględzin motocykla.

Ochrona motocykla przed warunkami atmosferycznymi: pokrowiec

Na Twój motocykl czekają różnorodne zagrożenia dotyczące warunków atmosferycznych. Szczególnie groźne jest silne promienie UV, które mogą spowodować blaknięcie lakieru. Deszcz przyczynia się do powstania rdzy, a grad może uszkodzić lakier. Ptasie odchody natomiast powodują przebarwienia. Odpowiednie rozwiązanie dotyczące przechowywania motocykla pomoże uniknąć wspomnianych problemów. Nie każdy z nas ma jednak możliwość przechowywania motocykla w garażu. Dobrym rozwiązaniem będą pokrowce na motocykl. Pozwolą one uchronić motocykl przed korozją i innymi uszkodzeniami. Pokrowce na motocykl sprawdzą się w każdej porze roku. Umożliwią zachowanie dobrego stanu wszystkich elementów przez długie lata. O pokrowiec również należy dbać stosując wodę i gąbkę lub jeśli to możliwe delikatne detergenty.

Dodaj komentarz