Jak działa ogrzewanie rynien? Sprawdzamy, czy warto postawić na to rozwiązanie

Zalegający lód i śnieg mogą być bardzo niebezpieczne dla rynien zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak przemysłowych. Jest to spore obciążenie, które może doprowadzić do wielu różnych uszkodzeń. Jest sposób na to, aby uniknąć tego problemu, a jest nim ogrzewanie rynien.

Jak działa ogrzewanie rynien? Sprawdzamy, czy warto postawić na to rozwiązanie

Zalegający lód i śnieg mogą być bardzo niebezpieczne dla rynien zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak przemysłowych. Jest to spore obciążenie, które może doprowadzić do wielu różnych uszkodzeń. Jest sposób na to, aby uniknąć tego problemu, a jest nim ogrzewanie rynien.

Mróz, zalegający śnieg oraz lód mogą być nie tylko szkodliwe dla rynien, ale również niebezpieczne dla przechodniów. Zwisające sople mogą bowiem spaść w każdej chwili, co jest groźne dla zdrowia osób przebywających w okolicy. Właśnie dlatego dach, a także rynny powinny być regularnie odśnieżane. Jest to dość trudne oraz czasochłonne zadanie. Naprzeciw tym trudnościom wychodzi ogrzewanie rynien! Wszystkie elementy niezbędne do zainstalowania systemu przeciwoblodzeniowego możesz nabyć w sklepie internetowym Mikroenegetyka.

Jak to działa ogrzewanie rynien?

Sposób działania nie jest skomplikowany, choć warto mieć świadomość, że przewody grzejne mogą występować w dwóch różnych odmianach. Pierwsze to stałooporowe. Przez cały okres pracy moc przewodów jest stała, podobnie jak temperatura, którą emitują. Przy ich zakupie warto pamiętać o tym, żeby dokładnie wymierzyć potrzebną długość kabla, ponieważ nie można ich ciąć! Przeciwieństwem tej opcji są przewody samoregulujące. Można je dowolnie ciąć i dostosowywać do własnych potrzeb. Jest to droższa wersja, a wpływ na to ma również sam sposób działania. Otóż tego typu przewody dostosowują się w odpowiedni sposób do warunków panujących na zewnątrz, zatem mogą grzać mocniej, jeżeli na dworze robi się zimniej. Zapewniają raczej lepsze efekty, choć są również droższe od przewodów stałooporowych.

Montaż przewodów grzejnych

Najczęściej podczas instalacji kabli grzejnych w rynnach używa się podwójnej ilości. Przewody są układane równolegle, a wszystko po to, żeby skuteczność działania była jeszcze większa. Jedna z nitek jest układana na środku, czyli na samym dnie rynny, z kolei drugi przewód układa się bliżej zewnętrznej krawędzi. To właśnie ten ostatni zapobiega powstawaniu niebezpiecznych sopli. Montaż nie jest skomplikowany i nie zajmuje wiele czasu. Do tego celu używa się plastikowych zaczepów, które są regularnie umieszczane w odległości około trzydziestu centymetrów od siebie.

Dodaj komentarz