Jak można zarabiać na rynku nieruchomości?

okna

Nowoczesny inwestor musi podjąć się poszukiwania alternatywnych form inwestowania kapitału względem m.in. akcji spółek giełdowych czy walut, zwłaszcza w obliczu załamania rynkowego. Jednym z rynków, na których może funkcjonować, jest rynek nieruchomości. Istnieje wiele sposobów na wypracowanie zysków z kapitału zainwestowanego w mieszkania czy domy. Jak to osiągnąć?

Długoterminowe inwestycje w nieruchomości

Nie od dziś wiadomo, że nieruchomości – mieszkalne i gruntowe są dobrą lokatą kapitału, chroniącą go przed inflacją i utratą z tego tytułu swojej pierwotnej wartości. W dłuższej perspektywie czasu z reguły inwestycje w nieruchomości przynoszą zyski i są bezpieczne. W ten sposób inwestować mogą zarówno osoby, które dysponują pełną kwotą na zakup lokalu mieszkalnego, jak i dla tych, którzy zaciągają kredyt hipoteczny z myślą o sfinansowaniu inwestycji. Po latach spłaty kredytu mieszkanie staje się ich własnością i mogą nim dowolnie dysponować.

Flippowanie na nieruchomościach

Innym sposobem na prowadzenie inwestycji na rynku nieruchomości jest flippowanie. Inwestor kupuje mieszkanie, zwykle po niższej cenie niż wynosi wartość rynkowa tej nieruchomości, następnie wykłada środki na jego wykończenie, remont czy modernizację i sprzedaje je z zyskiem innej osobie.

Nowoczesny inwestor może również flippować na rynku nieruchomości w inny sposób, mianowicie kupując nowe mieszkanie z rynku pierwotnego na etapie budowy i czekając, aż wejdzie ona w finalny etap. Wówczas flipper zarabia na wzroście wartości mieszkania i nie musi wygospodarowywać żadnych środków na jego wykończenie. Może też zwiększyć wartość mieszkania, jeśli wynegocjuje z deweloperem np. większą liczbę pokoi na tym samym metrażu.

Najem długoterminowy

Jedną z popularnych form inwestowania w nieruchomości jest skorzystanie z opcji najmu długoterminowego. Inwestor wydatkuje posiadany kapitał na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, w korzystnej lokalizacji. Wykańcza je i wyposaża, jeśli jest taka potrzeba, a następnie szuka najemcy. Źródłem zarobku z inwestycji w najem długoterminowy nieruchomości jest czynsz, jaki płaci najemca. Taka forma inwestowania przynosi bezpieczny i stabilny zysk w dłuższej perspektywie czasu, ale jednocześnie wymaga ona znacznego wydatku. Pojawia się też ryzyko braku chętnych na wynajem nieruchomości. Poszukiwania odpowiedniego najemcy mogą w pewnych przypadkach trwać długo, a inwestor musi przy tym cały czas płacić czynsz i opłaty za media za mieszkanie, które stoi puste.

Przed rozpoczęciem inwestycji polegającej na zakupie nieruchomości z myślą o wynajmie długoterminowym warto przeprowadzić wstępne rozeznanie w rynku wynajmu i upewnić się, że znalezienie najemcy w danej lokalizacji nie będzie trudne. Zawsze też przy braku chętnych na wynajem można sprzedać odnowione, wyposażone mieszkanie, na zasadach flippingu nieruchomości.

Najem długoterminowy pozwala nie tylko na czerpanie korzyści ze stałych opłat wnoszonych przez najemcę, ale i powoduje, że rośnie wartość mieszkania. Inwestor prowadzi więc inwestycje w najem długoterminowy wraz z aprecjacją wartości nieruchomości. Zarabia na połączeniu dwóch elementów inwestycyjnych. Kiedy ceny mieszkań zdecydowanie wzrosną, może on zaprzestać prowadzenia wynajmu i sprzedać nieruchomość z zyskiem. Ryzyko biznesowe poniesienia straty w dłuższym czasie jest niewielkie.

Przedstawiliśmy kilka sposobów na to, jak nowoczesny inwestor może pomnażać posiadane środki finansowe na rynku nieruchomości, kupując mieszkania i sprzedając je szybko z zyskiem po remoncie, albo stosując najem długoterminowy. Wybór metody działania powinien być uzależniony przede wszystkim od doświadczenia tego inwestora.

Dodaj komentarz