Opieka paliatywna to w Polsce dosyć nowa gałąź medycyny. Co ciekawe, pierwsze działania tego rodzaju wdrożone zostały dopiero 30 lat temu i dotyczyły pacjentów onkologicznych. Czym jest pomoc paliatywna, na czym polega i jak najlepiej ją realizować? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Co to jest opieka paliatywna?
Okazuje się, że pomoc paliatywna ma szczególne znaczenie. Jest wyjątkowo ważna dla pacjentów nieuleczalnie chorych, którym nie pomaga już leczenie farmakologiczne. Dedykowana jest tym, w przypadku których rokowania są bardzo słabe.
Istotą opieki paliatywnej jest przede wszystkim łagodzenie bólu, który jest następstwem objawów choroby w jej zaawansowanej schyłkowej fazie. Dotyczy to pacjentów, dla których medycy nie widzą już szans na całkowite wyleczenie. W wielu przypadkach pomoc paliatywna polega również na dostarczeniu środków, dzięki którym pacjent ma szansę na odejście z tego świata w jak najlepszym komforcie.
Formy opieki paliatywnej
Co ciekawe, pacjenci, którym medycyna nie oferuje już możliwości skutecznego leczenia, mogą korzystać z pomocy paliatywnej w różnych wariantach. Najczęściej stosowana jest pomoc w domach opieki. Nie da się ukryć, że opieka nad chorym u schyłku jego życia jest niezwykle trudna. Rodzina, która nie ma w tym aspekcie doświadczenia, nierzadko zwyczajnie nie radzi sobie z tym zadaniem. Decyzja o przewiezieniu chorego do domu opieki może być więc tą najlepszą. Wiadomo przecież, że to profesjonalne obiekty, które nie tylko zostały wyposażone w jakościowy sprzęt. To właśnie tam pracuje wykwalifikowana kadra, dzięki której nieuchronna śmierć nastąpi łagodnie.
Pamiętajmy również, że pomoc paliatywna nie polega jedynie na podawaniu doraźnych środków przeciwbólowych. W takich ośrodkach dba się także o opiekę psychologiczną, a także zapewnia udział duszpasterza.
Okazuje się jednak, że opieka paliatywna może być także prowadzona w domu chorego. Polega wtedy na regularnych wizytach rehabilitantów, pielęgniarek, psychologów oraz duszpasterza zgodnie z indywidualnym harmonogramem. Takie odbywać się mogą nawet kilka razy w tygodniu. Co ważne, chorzy objęci domową opieką paliatywną mogą korzystać z usług tylko jednego hospicjum. Nie odbiera im się jednak możliwości pomocy innego rodzaju w ramach NFZ, a w razie konieczności nawet typowej hospitalizacji.
Kolejną formą opieki paliatywnej jest opieka dzienna w hospicjum. Polega na przewożeniu pacjentów do hospicjum na zajęcia, które trwają około 6 godzin każdego dnia. To tak pacjent uzyskuje pomoc doraźną oraz bierze udział w koniecznej rehabilitacji. Po tym czasie jest odwożony do domu.
Kto może korzystać z usług hospicjum?
Jak wspomnieliśmy, pomoc paliatywna na początku przewidziana była jedynie dla pacjentów onkologicznych, którzy cierpieli z powodu nowotworu złośliwego w zaawansowanej fazie choroby. Dzisiaj taka opieka proponowana jest praktycznie wszystkim, którym należy ulżyć w cierpieniu u schyłku ich życia. Opieką paliatywną objęte są również nieuleczalnie chore dzieci. Z takiej pomocy korzystać mogą być również pacjenci z niewydolnością oddechową, niewydolnością krążenia, z chorobami układu nerwowego. Do hospicjum trafiają też pacjenci z odleżynami w zaawansowanej fazie oraz ci, u których rozpoznano zaawansowane stadium rozwoju wirusa HIV. Rzeczywiście jest jednak tak, że to choroby nowotworowe nadal są najczęstszą przyczyną korzystania z pomocy paliatywnej.