Wielkimi krokami zbliża się wiosna, należy więc powoli myśleć o zmianie opon. Można tego dokonać w wielu wyspecjalizowanych zakładach. Co jednak zrobić z zimowymi oponami? W jaki sposób powinno się je prawidłowo przechowywać?
Gdzie należy składować opony?
Szukając odpowiedniego miejsca do składowania opon należy przede wszystkim pamiętać o tym, że powinny się one znajdować w zamkniętym pomieszczeniu. Pozostawienie ich na wolnym powietrzu może prowadzić do uszkodzenia mieszanki.
Najlepiej więc jeśli opony przechowywane są w ciemnym, dobrze wentylowanym i suchym pomieszczeniu. Na szczęście wszystkie te warunki spełnia prawie każdy garaż.
Zanim jednak zaniesiemy opony do wcześniej przygotowanego pomieszczenia należy je wcześniej umyć i wysuszyć. Te podstawowe czynności znacznie ograniczają wpływ szkodliwych substancji na gumę.
Jak składować opony bez felg?
Z roku na rok rośnie ilość kierowców, którzy decydują się na sezonową zmianę opon. Jednak według badań sondażowych większość z nich nie posiada drugiego kompletu felg. Jak zatem należy przechowywać takie opony? Przede wszystkim w okresie, w którym z opon nie korzystamy powinny być one ułożone w pozycji pionowej.
Jeśli mamy zamiar przechowywać ogumienie w garażu warto w nim zamontować regały sklepowe metalowe, które idealnie nadają się do tego celu. Przechowywane na regałach opony są bezpieczne jednak należy pamiętać o tym by je przynajmniej raz na miesiąc obrócić. Dzięki temu zapobiega się odkształceniu ogumienia, które może powstać na skutek ciężaru samych opon.
Jak składować opony z felgami?
Osoby dysponujące nie tylko drugim kompletem opon, ale również felg są w lepszej sytuacji, ponieważ w dużo mniejszym stopniu są one uzależnione od zakładów oponiarskich. Jednak również one muszą przestrzegać pewnych zasad dotyczących przechowywania ogumienia.
Opony na felgach powinny być przechowywane w pozycji poziomej lub wiszącej. Dopuszczalne jest ułożenie kilku opon na sobie. Należy jednak przy tym pamiętać by nie leżały one bezpośrednio na podłodze. Najlepiej odizolować je od podłoża jakimś materiałem.
Decydując się na przechowywanie opon z felgami należy je co jakiś czas dopompowywać by uzyskać ciśnienie około 0,7 bara.
Jak widać przechowywanie opon nie jest czyś bardzo skomplikowanym. Aby zapewnić ogumieniu odpowiednie warunki wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Warto też wiedzieć, że z roku na rok przybywa serwisów, które oferują usługę profesjonalnego przechowywania opon. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, za które jednak trzeba zapłacić około stu złotych.