Holandia najczęściej kojarzy się z rowerami, tulipanami i wiatrakami. Jednak otwarcie granic Unii Europejskiej sprawiło, że dla wielu naszych rodaków Holandia jest celem wyjazdów zarobkowych. To kraj otwarty na zagranicznych pracowników. Duża ilość miejsc pracy w przemyśle dla niewykwalifikowanej siły roboczej, a także stanowiska dla fachowców jak np. spawacze czy stolarze sprawia, że wiele osób może znaleźć tam atrakcyjne zatrudnienie.
Co zabrać ze sobą?
Należy mieć ze sobą dowód osobisty i ewentualnie paszport. Warto zapisać sobie adresy i numery telefonu do polskich instytucji w Holandii (m.in. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Niderlandów). Powinniśmy upewnić się, że nasz telefon komórkowy nie ma blokady SIM-lock (czyli można do niego włożyć kartę dowolnego operatora). Trzeba oczywiście zabrać pieniądze – środkiem płatniczym w Holandii jest Euro. Pamiętajmy, aby nie trzymać wszystkich dokumentów i pieniędzy w jednym miejscu, żeby w razie zaginięcia bagażu nie zostać bez środków do życia.
Sprawy urzędowe
Aby legalnie pracować w Holandii trzeba wyrobić sobie numer BSN (który zastąpił numer SOFI) w lokalnym urzędzie. Jest to procedura bezpłatna, jednak aby uzyskać ten numer niezbędny do korzystania z ubezpieczenia, musimy mieć adres zamieszkania. Ponadto trzeba posiadać konto bankowe, na które będzie wpływało wynagrodzenie. Przed wyjazdem warto w wojewódzkim oddziale NFZ wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), aby mieć dostęp do refundowanej podstawowej opieki i leków na receptę.
Szukanie pracy
Można szukać pracy za pośrednictwem agencji, jednak trzeba najpierw sprawdzić, czy jest to rzetelna, legalnie działająca organizacja. Często osoby przyjeżdżające do Holandii poszukują zatrudnienia na własną rękę. Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne w języku holenderskim i przynajmniej podstawowa znajomość tego języka z pewnością ułatwią znalezienie ciekawej pracy. W okresie letnim kraj przyjmuje wielu pracowników sezonowych do branż takich jak: rolnictwo, ogrodnictwo, budownictwo.
Praca
W Holandii istnieją trzy fazy zatrudnienia przez agencję pracy oznaczone literami A, B i C. W fazie A trwającej od 1 do 76 tygodni pracownik może zostać zwolniony w każdej chwili, ale także on może bez podania przyczyny porzucić pracę. Faza B trwa maksymalnie 4 lata lub 6 kontraktów. To swoista umowa na określony czas, podczas której już przysługuje zwolnienie chorobowe. Faza C to umowa na czas nieokreślony obarczona okresem wypowiedzenia, dająca pracownikowi prawo do zwolnienia i urlopu.
W związku z tym, że wyjazd do pracy w Holandii jest dużym przedsięwzięciem, do którego trzeba się należycie przygotować, chociażby pod względem wyrobienia niektórych dokumentów, warto ułatwić sobie przynajmniej kwestię dojazdu, korzystając z usług międzynarodowego przewoźnika www.twoj-bus.pl, który zadba o komfort podróży.