Jak rozplanować oświetlenie ogrodu?

oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie ogrodu potrafi wyczarować magiczną atmosferę. Podkreśla mocne strony naszej działki i samego budynku. Niezależnie od tego czy planujemy imprezę plenerową czy chcemy po prostu się zrelaksować na świeżym powietrzu, potrzebujemy światła. Oprócz tego, że właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych sprawi, że ogród zyska na funkcjonalności, to będzie po prostu lepiej wyglądać. Dobrze jest przemyśleć tę kwestię już na etapie projektowania ogrodu.

Oświetlanie jako ozdoba

Doskonałym pomysłem na oświetlenie, które jednocześnie będzie dekoracją naszego ogrodu, są girlandy. Można ozdobić nimi płot, drzewa, krawędzie dachu czy ściany budynków. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie światełek świątecznych, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby można było ich używać na dworze. Owinięcie i wplątanie ich na przykład w koronę drzewa nada ogrodowi niezwykły klimat. Wyjątkowo urokliwe są także lampiony, które można postawić na tarasie lub podwiesić pod dachem. Ciepłe światło nada miejscu kameralny, romantyczny charakter. Aby w bezpieczny sposób porozwieszać sznury świetlne czy lampiony, nieocenione będą drabiny przystawne. Po oparciu ich o pionową powierzchnię można spokojnie zająć się upiększaniem ogrodu. Podgumowane stopki zwiększają stabilność drabin i komfort pracy na wysokości.

Funkcjonalny aspekt oświetlenia ogrodu

Dobrze jest umieścić oświetlenie nad miejscami, w których będziemy spędzać najwięcej czasu, czyli tarasem, altaną czy pergolą. Relaks w ogrodzie po zmroku przestanie być jakimkolwiek problemem. Można pokusić się o lampy solarne, które ładują akumulatory za pomocą światła słonecznego. Wszystko zależy w jakim stylu jest nasz ogród – czy bardziej tradycyjny czy w nowoczesnym stylu. Niezwykle poręczne jest umieszczenie światła przy bramie wjazdowej i wejściu do domu. Jeśli pomyślimy o tej kwestii zawczasu to montaż nie będzie stanowić problemu, a nasza działka zyska na funkcjonalności.

Oświetlenie pełni dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze ma zwiększyć komfort użytkowania ogrodu, a po drugie, ma mu nadać niepowtarzalny klimat i uwydatnić walory estetyczne. Zarówno w przypadku lamp użytkowych, jak i ozdobnych, nie obędzie się bez pracy na wysokości. Podwieszanie wiszących lampionów, sznurów świetlnych i girland nie jest trudnym zajęciem, ale niezbędna jest do tego odpowiednia drabina. Jeśli już taką posiadamy, to montaż lampek zajmie nam dosłownie chwilkę.

Dodaj komentarz