Jak skutecznie chronić flotę aut firmowych?

skup aut

Lokalizator samochodowy to dziś już nie gadżet czy fanaberia właścicieli drogich aut a coraz powszechniej stosowane urządzenie zarówno w samochodach prywatnych jak i służbowych. Co przyczyniło się do takiego stanu rzeczy? Przede wszystkim rozwój technologiczny, który pozwolił na produkcję lokalizatorów w coraz bardziej przystępnych cenach a także rosnąca świadomość społeczna dotycząca zalet posiadania takich urządzeń. Dzięki lokalizatorom zamontowanym w samochodach policja ma dużo większe pole manewru podczas poszukiwań skradzionego auta. Podobnie sytuacja wygląda w sytuacji np. porwania i ucieczki samochodem. Lokalizacja obiektu w takiej sytuacji ma kluczowe znaczenie a gps samochodowy znacznie ułatwia pozyskiwanie i przetwarzanie takich danych. W przypadku dużych firm transportowych lokalizatory to w zasadzie standardowe wyposażenie samochodów, szczególnie na trasach międzynarodowych. 

Lokalizator GPS w samochodach firmowych – kontrola i bezpieczeństwo

Mówi się “ufam i sprawdzam” i to powiedzenie doskonale obrazuje powody, dla których wielu przedsiębiorców decyduje się na montaż lokalizatorów gps w swoich samochodach firmowych. Warto tutaj zaznaczyć dwie główne kwestie – bezpieczeństwo pracodawcy i pracownika. Oddając samochód pracownikowi zatrudnionemu np. na stanowisku przedstawiciela handlowego staje się on jego narzędziem pracy. Pracodawca jako właściciel auta ma prawo wiedzieć co dzieje się z samochodem w ciągu całego dnia, gdzie przemieszcza się pracownik, czy dociera do wszystkich punktów handlowych, czy nie wykorzystuje samochodu dla swoich prywatnych celów i podróży. Sam pracownik również powinien spojrzeć na korzyści jakie z tego wynikają – nie może być mowy o niesłusznych zarzutach niewłaściwego wykorzystywania samochodu służbowego do własnych celów i wyciągania w związku z tym np. konsekwencji finansowych, wszystko jest bowiem udokumentowane dzięki lokalizatorowi. Z drugiej strony mamy pracownika firmy transportowej na trasach międzynarodowych, który często jest zdany sam na siebie tysiące kilometrów od siedziby firmy. Lokalizator samochodowy znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracownika, dając informacje o swoim położeniu i przebiegu trasy. Lokalizator pomoże kierowcy ustalić swoje położenie i podać konkretne współrzędne. Podobnie logistycy firmowi mogą mieć wgląd w przebieg trasy kierowcy co pomoże im w ustaleniu dalszych punktów docelowych i określeniu przybliżonego czasu na pokonanie trasy. Chcąc skutecznie chronić flotę firmowych aut pracodawca nie może więc oszczędzać na profesjonalnych lokalizatorach gps. Tylko stosując najwyższej jakości sprzęt może mieć pewność, że będzie on solidny, precyzyjny i wytrzymały.

Jaki lokalizator samochodowy wybrać?

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając lokalizator samochodowy? Przede wszystkim nie kupować pierwszego lepszego modelu na aukcji internetowej. Przejrzyjmy fora, zapytajmy o opinie innych użytkowników albo poradźmy się dobrze znających się na rzeczy sprzedawców w profesjonalnych sklepach. Określając nasze potrzeby i oczekiwania co do sprzętu pomogą nam oni wybrać odpowiedni model. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne poszukiwania warto pamiętać, że jakość kosztuje i lokalizator za 200-300 zł raczej nie sprawdzi się w monitorowaniu np. floty samochodów za granicą. Ponadto lokalizator musi być stosunkowo mały aby można go było łatwo zamontować w niewidocznym dla potencjalnego złodzieja miejscu. To jak długo lokalizator będzie przekazywał informację o położeniu samochodu zanim złodziej zamontuje urządzenie ma niebagatelne znaczenie dla efektów pracy policji. Dodatkowo należy pamiętać, że lokalizatory wymagają ładowania lub wymiany baterii dlatego dobrze gdy nasz sprzęt wytrzymuje na jednym ładowaniu jak najdłużej. Dokładność i precyzyjność to oczywiście kluczowe kwestie ale one łączą się bezpośrednio ze wspomnianą wyżej ceną podobnie jak pamięć lokalizatora, która również powinna być stosunkowo duża. Doskonałej jakości lokalizatory określają położenie z dokładnością do ok 2 metrów. 

Dodaj komentarz