Jak wybrać dobrego optyka?

kobieta w okularach

Dobór odpowiednich okularów korekcyjnych jest niezwykle ważny. To właśnie prawidłowo dopasowane okulary pozwalają na lepsze widzenie lub niekiedy nawet na drobną korektę wzroku. To dlatego warto korzystać z usług i pomocy profesjonalnego optyka, który ma w tej kwestii doświadczenie i na pewno dobierze okulary tak, aby spełniały swoją podstawową rolę, a przy okazji były wygodne i funkcjonalne podczas ich noszenia.

Dlaczego kupowanie nowych i dopasowanych do wad okularów, u profesjonalnego optyka, jest tak ważne?

Optycy to jedyne osoby, które faktycznie znają się na doborze szkieł korekcyjnych. W końcu jest to ściśle powiązane z ich wykształceniem i to dlatego tylko oni, są w stanie w tej kwestii udzielić fachowej porady oraz faktycznie dobrać szkła do posiadanej wady wzroku. Przede wszystkim podstawową funkcją okularów korekcyjnych jest to, iż umożliwiają one widzenie obrazu w dobrej jakości, bez potrzeby wytężania wzroku. Dodatkowo okulary bardzo często przeciwdziałają pogłębianiu się posiadanej wady i właśnie dlatego tak istotne jest ich noszenie, gdy zadecyduje o tym lekarz okulista. Warto jednak pamiętać o tym, iż okulary korekcyjne muszą być idealnie dopasowane do danego typu wady. Tylko wtedy ich noszenie ma sens i daje pewność, że dana wada nie zostanie pogłębiona. Optyk wykonuje okulary według recepty zapisanej przez lekarza, ale prawdziwy specjalista powinien dokonać takie pomiary także samodzielnie, aby mieć pewność, iż wszystkie wartości się zgadzają. Dopiero na tej podstawie dobierać będzie on okulary. Zdarza się, że klient musi przymierzyć także próbne modele, aby ocenić, czy faktycznie widzi lepiej. W odpowiednio dobranych szkłach obraz powinien być wyraźny, a granice niezałamujące się, ani nierozmazujące się. Oczy nie mogą się także męczyć, czyli patrzenie przez dobrane okulary powinno być generalnie przyjemne i nie wywoływać żadnych dolegliwości.

Jakie inne kwestie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru okularów? W czym także pomoże optyk?

Na pewno warto zastanowić się nad kształtem, zarówno szkieł, jak i oprawek. Także w tym przypadku pomocny może okazać się optyk. Zwłaszcza jeśli chodzi o kształt szkieł. Warto pomyśleć o ewentualnej powłoce antyrefleksyjnej, która pozwala na lepsze widzenie nawet w trudnych warunkach, takich jak ostre światło, czy mgła. Wszystkie z tych kwestii także powinien pomóc rozwiązać odpowiedni optyk. Bowiem nie przy każdej wadzie wskazane będzie dobieranie dodatkowych opcji w przypadku wyboru oraz zakupu okularów.

Więcej na temat dobrego optyka można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz