Drzwi nie są jedynie elementem dekoracyjnym. Dzięki nim pomieszczenie staje się miejscem zapewniającym poczucie prywatności i bezpieczeństwa. W przypadku drzwi do łazienki, najważniejszą funkcją jest zapewnienie cyrkulacji wilgotnego powietrza, a także ochrona ścian i sufitu przed jego działaniem. Jak znaleźć drzwi, które łączą w sobie te cechy? Podpowiadamy!
Jak wybrać odpowiedni design drzwi łazienkowych?
Funkcjonalność, trwałość i wygoda użytkowania tracą na znaczeniu, jeśli drzwi nie pasują do wystroju wnętrza. Żeby drzwi łazienkowe były atrakcyjne, powinny komponować się z otoczeniem i przede wszystkim – być zgodne z ideą aranżacyjną domowników. Do nowoczesnego wnętrza najlepiej pasują zazwyczaj elementy w stylu skandynawskim lub minimalistyczno-industrialistycznym. Domy i mieszkania o bardziej tradycyjnym wystroju uzupełnią klasyczne skrzydła z wyrazistym, drewnianym wzorem. Złotym środkiem mogą okazać się natomiast uniwersalne drzwi, które nie kojarzą się z żadnym konkretnym stylem.
Kolejną ważną kwestią jest wybór detali, takich jak przeszklenia i szprosy. Istotne są również okucia drzwi. Może się to wydawać banalne, ale znacząco wpływa na komfort użytkowania i całościową aranżację mieszkania. W wypadku drzwi do łazienki, przeszklenia są często kwestią sporną. Zapewnione przez nie naturalne światło pomaga między innymi podczas nakładania makijażu. Wadą takiego rozwiązania jest mniejsza dźwiękoszczelność skrzydła. Warto pamiętać, że przeszklenie drzwi do łazienki powinno być wykonane ze szkła trawionego, ornamentowego lub piaskowanego. Szprosy są kwestią gustu – w doskonały sposób uzupełniają tradycyjnie wystrojone mieszkania i domy. W opozycji do nich stoi osadzone w formach geometrycznych szkło, dzięki któremu wnętrze nabiera futurystycznego wyglądu.
Łazienka, czyli świątynia prywatności
Łazienka jest zazwyczaj pierwszym pomieszczeniem, które odwiedzamy z rana, wychodząc z sypialni. Poranny prysznic, mycie zębów czy aplikacja makijażu to małe rytuały, od których przeciętna osoba rozpoczyna dzień. To naturalne, że podczas wykonywania ich, pojawia się potrzeba bezpieczeństwa i prywatności. Ze względu na intymny charakter pomieszczenia, do którego prowadzą, dobre drzwi łazienkowe powinny wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom.
Żeby zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z łazienki, warto uwzględnić sposób otwierania skrzydła. Drzwi otwierające się na zewnątrz ułatwiają dostanie się do łazienki w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w przypadku utraty przytomności przez osobę przebywającą w środku. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest również zamontowanie w drzwiach łazienkowych zamka z rozetą. W razie potrzeby pozwoli on na otwarcie drzwi od zewnątrz za pomocą monety lub innego, podobnego obiektu. Wybierając drzwi do łazienki, należy również zadbać o poczucie prywatności. Jest to zazwyczaj kwestia indywidualna, ale wybierając skrzydło, watro zwrócić uwagę przede wszystkim na balans pomiędzy dźwiękoszczelnością, a ilością wpuszczanego światła.
Jak wybrać sposób wentylacji?
Niezaprzeczalnie, wentylacja jest najważniejszą funkcją drzwi łazienkowych. Przepisy budowlane ściśle regulują sposoby i warunki wentylacji tego pomieszczenia. Stosując się do nich, właściciel zabezpiecza się przed licznymi niebezpieczeństwami dla zdrowia wynikającymi m.in. z rozwoju grzybów i pleśni. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest kratka wentylacyjna wbudowana w drzwi. Jest to rozwiązanie typowe dla drzwi do łazienki, które producenci stosują już od wielu lat. Kratka cechuje się skutecznością, ale nieraz okazuje się trudna w czyszczeniu, co skutkuje nieestetycznym wyglądem. Biorąc to pod uwagę, warto przyjrzeć się alternatywnym metodom wentylacji łazienki.
Drugim pod względem popularności rodzajem systemu są tuleje wentylacyjne, czyli okrągłe otwory w dolnej części drzwi. Ze względu na ich mniejszą przepustowość, zaleca się wybranie skrzydła z dwoma rzędami otworów, co pozwoli na zapewnienie lepszej cyrkulacji powietrza. Tuleje cieszą się popularnością ze względu na ich neutralny wygląd, dzięki któremu pasują do większości wnętrz. Najnowocześniejszą, zarówno z designerskiego, jak i inżynieryjnego punktu widzenia, są drzwi do łazienki z podcięciem. Zapewniają one swobodny ruch powietrza pomiędzy pomieszczeniami i wyglądają niezwykle subtelnie. Podcięcie powinno mieć przynajmniej 2,5 cm wysokości i rozciągać się na około 80% szerokości drzwi. Jest to rozwiązanie niemal niewidoczne i gwarantujące świetną wentylację.