Jak wybrać najlepszy kredyt na kupno auta?

auto

Chcesz zakupić auto, ale nie masz wystarczającej sumy? W takim przypadku nie musisz odkładać transakcji na później – możesz wziąć kredyt albo pożyczkę. Na co powinniśmy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Ceny zarówno nowych, jak i używanych samochodów nie są niskie, jeśli poszukujemy modelu w dobrym stanie. Najczęściej na auto wydajemy kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale jeśli nie chcemy płacić dużo, to na ogół kilkanaście tysięcy.

Oczywiście, w sprzedaży znajdziemy też tańsze auta używane ze starszych roczników, które kosztują mniej niż 10 tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze są bezpieczne, ekonomiczne i mogą wymagać sporych wydatków, aby doprowadzić je do odpowiedniego stanu ze względu na częstsze naprawy.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na kupno auta, masz kilka możliwości:

  • kredyt samochodowy – kredyt celowy przeznaczony na zakup samochodu
  • pożyczka gotówkowa – zaciągamy ją na dowolny cel, także może być to kupno auta

Zarówno kredyty samochodowe, jak i pożyczki gotówkowe mają swoje zalety i wady, dlatego warto je poznać przed podjęciem decyzji.

Kredyt samochodowy jest na ogół najbardziej korzystny pod kątem kosztów – w tym przypadku oprocentowanie i inne opłaty są niskie, ponieważ zabezpieczeniem transakcji jest sam pojazd. Naturalnie, gdy nie będziemy spłacali zobowiązania, wtedy możemy go utracić, więc warto też o tym pamiętać. Do uzyskania kredytu musimy również posiadać odpowiednią zdolność kredytową – często jest bardziej restrykcyjnie sprawdzana niż w przypadku pożyczek.

Po kredyt samochodowy możemy iść do banku, ale możemy też skorzystać z opcji finansowania tego rodzaju oferowanych przez salony dealerskie, na przykład programu Ford Finansowanie. Wtedy wszystkie formalności możemy załatwić bezpośrednio w salonie i oszczędzamy swój czas. Co więcej, takie kredyty często są korzystniejsze niż te załatwiane gdzieś indziej!

Z kolei pożyczka gotówkowa jest zwykle łatwiejsza w uzyskaniu i nie wymaga zabezpieczeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest ona droższa niż kredyt samochodowy. Pożyczkę gotówkową możemy otrzymać w banku – także przez internet, a ponadto w pozabankowych firmach pożyczkowych.

Dodaj komentarz