Jak zaplanować ogród dla osoby niepełnosprawnej?

uchwyty dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą żyć pełnią życia tak samo jak ludzie, którzy są całkowicie sprawni fizycznie. Jednak trzeba im w tym nieco pomóc. Dobrze zorganizowany ogród przydaje się przez większą część roku, dlatego poręcze dla niepełnosprawnych to absolutne minimum pod względem wyposażenia, ale o czym jeszcze należy pamiętać?

Jakich elementów nie może zabraknąć w ogrodzie dla niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne pod żadnym względem nie powinny czuć się uwięzione w domu, dlatego jeśli istnieje taka możliwość i warunki atmosferyczne na to pozwalają, warto spędzać jak najwięcej czasu w ogrodzie. Dzieją się w nim istne cuda, gdyż za sprawą natury, roślin i świeżego powietrza stan psychiczny oraz fizyczny inwalidy może ulec znacznej poprawie. Osoby, które poruszają się na wózku bądź przy pomocy kuli stają się bardziej uśmiechnięte, mają większą chęć do życia oraz pragną jak najczęściej opuszczam dom. Jednak ogród może być związany z różnymi niebezpieczeństwami, co sprawia, że trzeba go właściwie przygotować, jeszcze zanim osoba niepełnosprawna zostanie do niego przeniesiona bądź dojdzie o własnych siłach. Poręcze dla niepełnosprawnych to pierwszy i jednocześnie najważniejszy element, jednak nie jedyny. Uchwyty ułatwiają podtrzymanie się, co sprawia, że zmniejsza się ryzyko upadku. Pomagają one w trakcie podnoszenia się i przechodzenia z miejsca na miejsce, dlatego warto zamontować je tam, gdzie znajdzie się osoba z ograniczoną sprawnością.

W dalszej kolejności należy skontrolować ścieżki, które mogą stanowić spore utrudnienie dla osoby na wózku. Nie mogą być wypukłe oraz zawiłe, dzięki czemu ograniczenia fizyczne nie stanowią bariery do spędzania czasu w ogrodzie, pielęgnowania roślin, albo cieszenia się z przebywania na świeżym powietrzu. Do wykonania ścieżek należy zastosować twarde podłoże (polecany jest beton). Nie mogą znaleźć się na niej ostre zakręty, szerokość również musi być właściwie dopasowana, dzięki czemu poruszanie się na wózku bądź przy pomocy balkoniku jest ułatwione.

Dlaczego przebywanie w ogrodzie jest tak ważne?

Poręcze dla niepełnosprawnych i inne elementy zastosowane w ogrodzie umilają życie osoby z ograniczoną sprawnością fizyczną i jednocześnie leczą. Mowa o metodzie nazwanej hortiterapia. Jest ona bardzo ważna i przynosi niesamowite efekty, gdyż osoba niepełnosprawna czuje się ponownie potrzebna (to uczucie mogło zniknąć na przykład po wypadku). Pielęgnowanie roślin, a nawet uprawianie warzy poprawia humor i stanowi dobrą alternatywę dla pracy zawodowej. Oprócz tego wymaga zaangażowania osób trzecich, dzięki czemu niepełnosprawny nie unika całkowicie kontaktów międzyludzkich i nie odcina się od reszty świata.

Pielęgnacja i doglądanie roślin powinno odbywać się na specjalnych stołach przeznaczonych do uprawy. Sadzić można niemalże wszystko: warzywa i owoce, zioła oraz kwiaty, które swym zapachem i pięknymi kolorami zadowolą osoby zajmujące się ich pielęgnacją. Rozmiar stołu oraz rabatów należy dopasować do wysokości użytkownika, dzięki czemu wszystkie wymagane czynności są przyjemne i nie wymagają zbytniego wysiłku. W ogrodzie powinny znaleźć się również ławki i stoliki, które umożliwiają spoczynek dla osób, które poruszają się o własnych siłach.

Na zakończenie warto wspomnieć, że wybór roślin jest równie ważny. Nie należy decydować się na kwiaty czy pnącza, na których znajdują się kolce, gdyż zwiększa to ryzyko zadrapania się i niepotrzebnych komplikacji. Drzewa o twardych igłach oraz drzewa, które zrzucają owoce także nie są najlepszym rozwiązaniem. Nie poleca się także sadzenia roślin trujących. Osoba niepełnosprawna ucieszy się najbardziej z kolorowych kwiatów, które pięknie pachną. Mile widziane są także rośliny wydające dźwięki, co wpłynie pozytywnie na osoby niewidome oraz niedowidzące.

Dodaj komentarz