Jak zorganizować chrzciny swojego dziecka?

stół

Narodziny dziecka to najwspanialszy moment w życiu. Od teraz nie w dwójkę, a już w większym gronie będziemy prezentować się światu. Chrzciny to taka pierwsza, oficjalna okazja do tego, aby zaprezentować się bliskim w większym gronie. Jak zorganizować chrzciny, aby całe spotkanie okazało się sukcesem?

Zaproszenia

Chrzciny dziecka w obecnych czasach nie przypominają już typowych spotkań, gdzie na stole rządzi rosół, a zaraz po nim kotlet schabowy . To okazja do tego, aby pokazać się z jeszcze lepszej strony i zaprezentowania swojego zmysłu estetycznego i praktycznego. Przygotujmy odpowiednie zaproszenia metodą metodą scrapbookingu lub w specjalnych programach komputerowych do obróbki graficznej typu Canva. Przygotowanie czegoś samemu sprawi, że będziemy mieli jeszcze większą satysfakcje. Jeżeli tylko mamy możliwość, na miejsce takiego przyjęcia wybierzmy własny dom. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić finanse i przeznaczyć je na inny cel.

Wystrój sali

Nie można zapominać, że ważne są również dekoracje na chrzciny.  Można zdecydować się na typową tonację kolorystyczną: róż dla dziewczynek, niebieski dla chłopców. Pozwólmy sobie jednak również na inne połączenia kolorystyczne: biel z pomarańczą, zielony z kremowym, fioletowy z ecru, biały z czarnym. Jest tak wiele pięknych zestawień kolorystycznych, że na pewno uda nam się je w odpowiedni sposób dobrać do naszych wymagań. Balony, serwetki, żywe kwiaty, ozdobne girlandy, a nawet specjalne toppery do ustawienia na stołach, które będą okazywać wszystkim radość rodziców z faktu posiadania dziecka.

Menu na chrzciny

Nie zapominajmy, że przyjęcie po chrzcinach nie jest typowym weselem. Nie musimy więc szykować niezliczonej ilości jedzenia. Warto listę dań uzależnić od pory roku, jaką mamy za oknem. W zimie goście na pewno chętnie zjedzą rozgrzewający rosół po powrocie z kościoła, a latem idealną zupą może być chłodnik z botwinki, który wyróżnia się nie tylko smakiem, ale również pięknym kolorem. Na drugie danie zrezygnujmy z kotletów zamiast których można podać rolady wołowe w sosie, bitki wołowe, a nawet klopsiki mielone nadziewane serem lub żurawiną. Do tego można podać frytki, kluski śląskie, pyzy, ziemniaki. Nie zapominajmy o surówkach świeżych, które warto przygotować z sezonowych warzyw. Przekąski na chrzciny są rzadko spotykanym elementem. Jeżeli jednak zależy nam na nich, to zawsze możemy wykonać lub zamówić zimny bufet pod postacią szparagów w galarecie, tradycyjnej sałatki warzywnej. Czasem na takich rodzinnych spotkaniach można spotkać również …modne ostatnimi czasy sushi.

Słodkie na chrzciny

Bardzo ważnym elementem z kolei jest słodkie. Absolutną koniecznością jest tort. W tym przypadku przeważają torty artystyczne z motywami dziecięcymi, imieniem dziecka, czasem nawet datą chrztu. Wybierajmy smaki lekkie, które nie spowodują rozstroju żołądka, przez co goście będą musieli się z nami wcześniej pożegnać. Ananas, borówka, jagoda, pomarańcza, truskawka, malina – jeżeli nie znamy dokładnych preferencji smakowych można zamówić tort dwusmakowy, który w wykonaniu artystycznym będzie się pięknie prezentował. Dodatkowo można zaproponować gościom również jabłecznik, który idealnie spisuje się o każdej porze roku, ciasto bezowe, sernik z galaretką, itp.

Co dla dziecka?

Ile na chrzciny powinno się dziecku dać w prezencie? To odwieczny dylemat osób  goszczących na takich spotkaniach. Prawdą jest, że po pierwsze wszystko zależy od naszych finansów. Po drugie – można również spojrzeć na nasze powiązania z maluchem. Inną kwotę dadzą dziadkowie, a inną kuzynka z dalekiej strony. Aczkolwiek koperta z pieniędzmi nie jest niczym koniecznym. Bardziej wskazany jest prezent na chrzciny, który samo dziecko w przyszłości będzie mogło wykorzystać. Może to być medalik pamiątkowy z grawerunkiem lub ozdobny koc z dedykacją do otulenia w nocy. Bardziej zamożne osoby mogą sobie pozwolić na …sztabkę z prawdziwego złota na której będzie wypisana dedykacja dla dziecka z okazji jego święta. 

Dodaj komentarz