Doczekaliśmy się już takich czasów, że niektórym z nas trudno się zdecydować w jakim stylu urządzimy sobie ogród. Dotyczy to oczywiście tych, którzy dopiero (albo na nowo) zagospodarowują otoczenie swojego domu. Chociaż, bywają przecież ogrody oddalone od miejsca zamieszkania właściciela.
Być może ułatwieniem w podjęciu decyzji, w jakim stylu urządzimy sobie ogród, będzie zapoznanie się z najróżniejszymi rodzajami ogrodów. Przy decydowaniu się na styl warto uwzględnić także zastane ukształtowaniem terenu i architekturą domu, który ma być tym ogrodem otoczony.
W jakim stylu urządzić swój ogród
Jeśli mamy do czynienia z budynkiem przedwojennym albo co najmniej kilkudziesięcioletnim, wybudowanym poza miastem, to na pewno nie będzie do niego pasował ogród barokowy lub japoński. Do takiego budynku zdecydowanie będzie pasował ogród wiejski z dużymi kwiatami, choćby słonecznikami. Uzupełnieniem, zwiększającym poczucie domowej atmosfery, mogą być nawet niewielkie grządki z warzywami.
Ciekawostką może być wspomniany ogród barokowy, ponieważ zyskał na popularności. Praktykują to niektórzy właściciele nowo wybudowanych pałaców, ponieważ taki ogród pasuje do dużych i urozmaiconych brył architektonicznych. Cechą ogrodów barokowych jest duża liczba krzewów i żywopłotów układających się w wymyślne wzory, czasem nawet w labirynty. Nierzadko pomiędzy nimi znajdują się sadzawki. Nie zaleca się sadzenia między krzewami dużych kwiatów, najlepiej „odnajdą” się tu kwietniki z mnóstwem regularnie zasadzonych niewielkich kwiatów, w całości przypominające dywan.
Przy domach wybudowanych poza miastem otoczonych lekko pofalowanym terenem świetnie sprawdzają się skalniaki z „powtykanymi” tu i ówdzie nie tylko kwiatami ale inną rzadką roślinnością. Bywa że skalniaki łączone są z ogródkami japońskimi, czyli płaszczyznami z zasadzoną miniaturową roślinnością i miniaturowymi (sztucznymi) strumieniami.
Dysponując dużym domem, na przykład nad wodą, możemy pomyśleć o ogrodzie… śródziemnomorskim. Chociaż jego urządzenie należy do najtrudniejszych. Pierwsza trudność to znalezienie dużych egzotycznych roślin (między innymi palm), które są odporne na temperatury naszego klimatu. Druga trudność polega na tym, że ogrody śródziemnomorskie powinny mieć układ tarasowy. Zatem urządzenie ogrodu śródziemnomorskiego wiąże się z niemałymi wydatkami.
Wybór mamy duży, jeśli idzie o styl ogrodu, natomiast urządzając większy ogród warto jest się skonsultować z architektem od zieleni.