Jaki rowerek stacjonarny wybrać?

rowerek

Mądra dawka ruchu to bardzo ważny element trybu życia – każdy współczesny człowiek powinien znaleźć dla niej czas w swoim napiętym harmonogramie, pełnym codziennych obowiązków. Jest wiele możliwości co do tego, w jaki sposób wpuścić rekreację do swojego życia: można pomyśleć o zapisaniu się na specjalne zajęcia gimnastyczne, można znaleźć sobie hobby wymagające aktywności na świeżym powietrzu, można też motywować się do ćwiczeń w domowym zaciszu. Wybór tej trzeciej drogi jest szczególnie korzystny dla osób, które mają najbardziej napięty grafik codziennego dnia. Jednak nawet w domu można skutecznie zwalczyć o zdrowie i dobre samopoczucie, poprawić formę i kondycję. Trzeba mieć tylko odpowiedni sprzęt.

Jaki rowerek stacjonarny będzie dobry dla Ciebie?

Jazda na rowerze to zajęcie, które wychodzi na dobre całemu ciału – wzmacnia mięśnie nóg i dolnej części tułowia, rozluźnia i uelastycznia kręgosłup, pobudza serce do szybszej pracy, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Lista korzyści jest imponująca. Ale już wybierając typ rowerka stacjonarnego, można zdecydować, które partie ciała chcemy otoczyć większą uwagą.

Zasadnicza sprawa podczas takiej sesji, to pozycja w jakiej ćwiczymy. Można wybrać rowerek, w którym ciało jest ustawione pionowo, tak jak podczas rekreacyjnej przejażdżki – wtedy trening lepiej odczują mięśnie nóg, ale osoby mające już jakiś problem z kręgosłupem, mogą czuć się w tej pozycji niekomfortowo. Dla nich lepszy może okazać się sprzęt, który wymaga przyjęcia poziomej postawy – wówczas kręgosłup jest odciążony, a ponadto mamy szansę porządnie wzmocnić mięśnie brzucha.

Kolejna kwestia, która ma wpływ na jakość ćwiczeń, a także to, czy wygodnie będzie użytkować dany rower, to zagadnienie techniczne. Rowery stacjonarne dzielimy bowiem na:

  • mechaniczne
  • magnetyczne

W rowerach magnetycznych mamy już wspomniane, często dość ciężkie koło, ale jego obecność umożliwia regulować obciążenie, z którym mają do czynienia nogi. Ta regulacja odbywa się poprzez ustawianie pozycji magnesu, umieszczonego wewnątrz koła.

Jeśli zastanawiasz się, jaki rowerek stacjonarny wybrać dla siebie, zastanów się czego oczekujesz od swojego domowego treningu i jakimi warunkami dysponujesz w swoich czterech kątach. Z kolei wybierając już konkretny model, można kierować się obecnością dodatkowych udogodnień. Rowery mechaniczne są najlżejsze, co znaczy że można je dość swobodnie przestawiać, zależnie od potrzeb. Pracują dzięki paskowi, który zastępuje koło zamachowe, a to też oznacza, że trzeba włożyć więcej wysiłku w to, by wprawić cały mechanizm w ruch.

Dodaj komentarz