Jakie są objawy odwodnienia?

lekarz
W ludzkim organizmie znajduje się od 60 do 75% wody, która pełni w nim ważne funkcje. Wchodzi bowiem w skład krwi, osocza oraz płynów tkankowych. To właśnie w wodzie rozpuszczają się elektrolity (sód, potas, magnez i wapń) niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej może spowodować problemy z pracą serca i układu nerwowego. Ludzki organizm broni się przed odwodnieniem, ponieważ wysyła do mózgu sygnały ostrzegawcze. W artykule omówimy oznaki odwodnienia, które sygnalizuje ludzki organizm.

Uczucie pragnienia

Codziennie tracimy wodę podczas pocenia, wydychania powietrza czy czynności fizjologicznych. To całkowicie naturalne procesy, których nie da się uniknąć. W przypadku większych ubytków wody możemy mieć do czynienia z groźnymi następstwami dla zdrowia i życia człowieka. O prawidłowe nawodnienie trzeba dbać codziennie i wypijać około 2 litry płynów. W niektórych przypadkach (biegunka, wymioty, duży wysiłek fizyczny) ilość płynów musi zostać zwiększona. Jeśli zauważymy pragnienie najlepiej od razu je uzupełnić i wypić szklankę wody. Silne pragnienie usuniemy za pomocą płynów izotonicznych zawierających elektrolity.

Kolor moczu

Kolejna oznaka odwodnienia to kolor moczu, który stanie się ciemnożółty. Zauważymy także zmniejszoną częstotliwość oddawania moczu. Sytuacja taka oznacza zbyt małą ilość wody niezbędnej do wypłukania toksyn przez układ moczowy. Ciemna barwa moczu oznacza nadmiar toksyn i produktów przemiany materii. Warto wspomnieć, że stan odwodnienia sprzyja powstaniu kamieni nerkowych.

Zapadanie się gałek ocznych

Ubytek wody w chrząstkach stawowych powoduje zapadnięcie gałek ocznych. Możemy odczuwać również ból mięśni i stawów, a nawet ich skurcze. Zauważalne stanie się również zmniejszenie elastyczności skóry, która będzie odwodniona.

Zaparcia

Jednym z objawów odwodnienia są zaburzenia trawienia i zaparcia. Stolec dzięki wodzie ma odpowiednią konsystencję, która ułatwi jego wydalanie. Zbyt mała ilość wody spowoduje powstanie zbitego i twardego stolca, który nie może swobodnie przemieszczać się w układzie trawiennym.

Zmęczenie

Woda spełnia określone role również w mózgu. Chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi i wstrząsami. Odwodnienie może wywołać uszkodzenia mózgu wywołane przez czaszkę. Odczujemy wówczas senność, osłabienie i zmęczenie. U niektórych osób mogą pojawić się również silne bóle głowy.

Dodaj komentarz