Dzięki poszerzającej się sieci autostrad przemieszczanie się z punktu A do punktu B zajmuje o wiele mniej czasu. W teorii jazda autostradą powinna być szybsza, bezpieczniejsza, bardziej komfortowa, jednak jeśli nie będziemy dostosowywać się do kilku zasad, to możemy narazić się na różne niebezpieczeństwa. Panuje przekonanie, że Polacy nie potrafią poruszać się po drogach szybkiego ruchu czy autostradach, choć wydaje się, że nie ma w tym nic skomplikowanego. Przedstawimy wam kilka podstawowych zasad, które wpływają na bezpieczeństwo i płynność ruchu.
Odpowiednia prędkość
W naszym kraju na autostradach możemy maksymalnie jeździć z prędkością 140 km/h. Trzeba jednak dostosowywać ją do warunków na drodze. Jeśli pada deszcz, śnieg, występuje mgła to nasza widoczność jest ograniczona. więc ściągnijmy nogę z gazu i jedźmy tak, aby było bezpiecznie. Z drugiej strony zbyt powolna jazda może wpłynąć negatywnie na płynność ruchu. W przepisach nie ma dokładnie napisane, jaka jest minimalna prędkość jaką możemy poruszać się po autostradach. Zdarzają się jednak mandaty karne, za utrudnianie jazdy przez zbyt powolną jazdę.
Nieuzasadniona jazda lewym pasem
To chyba najbardziej widoczny problem, który irytuje kierowców. Wystarczy pamiętać, żeby korzystać z lewego pasa tylko w momencie wyprzedzania. Jeżeli wyprzedziliśmy już pojazd, to należy bezpiecznie wrócić na prawy pas autostrady. Za blokowanie pasa ruchu lub długotrwałą i nieuzasadnioną jazdę lewym pasem możemy otrzymać mandat i punkty karne. Pamiętajmy – lewy pas do wyprzedzania.
“Siedzenie na zderzaku”
Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która często prowadzi do wypadków lub kolizji. Zachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów jest wyjątkowo ważne, ponieważ przy tak dużych prędkościach, jeden mały błąd może skończyć się tragedią. Są tacy kierowcy, którzy zbliżają się do innych samochodów po to, aby np. wymusić na nich zjechanie z lewego pasa. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że lekkie przyciśnięcie hamulca przez pojazd przed nami może spowodować wypadek, za który my będziemy odpowiedzialni, ponieważ nie zachowaliśmy bezpiecznej odległości.
Korytarz życia
To wolna przestrzeń między pasami ruchu przeznaczona dla służb ratunkowych. Jeżeli widzimy, że droga zaczyna się korkować to natychmiast powinniśmy zacząć tworzyć korytarz dla ewentualnego przejazdu służb ratunkowych. Nie czekajmy do momentu, kiedy usłyszymy sygnały. Odpowiednie ustawienie samochodów zajmuje trochę czasu, który dla kogoś może być bardzo cenny.
Brak skupienia
Minusem jazdy po autostradach jest to, że po długiej monotonnej jeździe nasza koncentracja może się zmniejszać. Przy tak dużych prędkościach, jakie osiągamy na autostradzie chwilowa nieuwaga może kosztować kogoś zdrowie lub życie. Kiedy wiemy, że chcemy zjechać z autostrady, to na specjalnie do tego przygotowanych pasach zwolnijmy, aby bezpiecznie wykonać ten manewr.
Cofanie, zawracanie jest zabronione
To są podstawowe zasady ruchu drogowego po autostradach. Nie ma możliwości cofnąć się, zawrócić, nawet jeśli przegapiłeś zjazd. Jedynym wyjściem jest skorzystanie z kolejnego zjazdu. Za niedostosowanie się do tych zasad grożą wysokie mandaty karne. Na pasie awaryjnym możesz zatrzymywać się tylko wtedy, kiedy masz problemy z pojazdem. Musisz wtedy zadbać o odpowiednie oznakowanie tego miejsca, które ostrzeże innych kierowców przed ewentualnym zagrożeniem czy utrudnieniem. Postaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od twojego pojazdu, załóż kamizelkę odblaskową i zadzwoń po pomoc. Zachowaj też bezpieczną odległość od drogi i innych pojazdów.
Podsumowanie
Wszystkim może wydawać się, że jazda autostradą to dla nich “bułka z masłem”. Jednak policja wciąż odnotowuje wypadki, których przyczyną jest zbyt wysoka prędkości, brak odpowiedniej odległości czy chwila nieuwagi kierowcy. Autostrada ma na celu przyspieszyć nasze przemieszczanie się, jednak jeden mały błąd często kończy się tragicznymi sytuacjami.
Przeczytaj także Czy pracując na umowę-zlecenie mam zapewnione ubezpieczenie?