Aranżując niewielkie wnętrze, często trzeba wykazać się nie lada sprytem. Wybór kafelków do małej łazienki bywa wyzwaniem, jeśli chcemy, aby całość wyglądała estetycznie. W przypadku niewielkich pomieszczeń duże znaczenie będzie mieć też fakt, aby optycznie nie zmniejszyć wnętrza.
Faktem jest, że nie każdy może się cieszyć przestronną łazienką, w której możemy sobie pozwolić na dosłownie każdą aranżację. Poniższe wskazówki będą skuteczną pomocą podczas wyboru kafelków do małej łazienki, które sprawią, że będzie się ona wydawać optycznie większa.
Jaki kolor kafelków do małej łazienki?
Jaki kolor powinny mieć kafelki do małej łazienki? Najlepiej zdecydować się na płytki w chłodnych, jasnych kolorach. Pamiętajmy, że chłodniejsze barwy tworzą wrażenie przestrzeni. Możemy ocieplić wnętrze, wybierając odpowiednie dodatki. Ważne jest także to, aby unikać grubych, kontrastowych fug. Raczej nie decydujmy się na szachownicę na małej powierzchni, gdyż zmniejszy ona wizualnie łazienkę. Ciekawym wyborem będą także płytki, które odbijają światło. One także optycznie powiększą przestrzeń. Kafelki, które powodują rozproszenie światła to znakomity wybór. Błyszczące kafelki i odpowiednie oświetlenie stworzą wrażenie większej przestrzeni.
Płytki podłogowe
Bardzo ważny jest również wybór płytek podłogowych. W tym przypadku pamiętamy o zasadzie, że im więcej elementów na podłodze, tym większe poczucie chaosu w naszej łazience. Dobrym wyborem do małych łazienek są… duże płytki! Przekonanie o tym, że do małych łazienek najlepiej jest wybierać małe kafelki, to mit. Kafle o dużej powierzchni z regularnymi brzegami położone bezfugowo (lub przy zastosowaniu bardzo cienkiej fugi) dają efekt jednolitej płaszczyzny. Jeśli zdecydujemy się na duże płytki z połyskiem, dodatkowo rozświetlimy przestrzeń. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się ceramika podwieszana. Odpowiednie rozlokowanie sprzętów to gwarancja porządku. Zadbajmy o to, aby jak najmniej z nich stało bezpośrednio na podłodze.
Dekory
W małych łazienkach idealnie sprawdzą się także poziome i pionowe dekory. Wiele będzie zależeć od tego, czy łazienka jest dłuższa i wąska, czy niska. Stosujemy odpowiednie dekory, które poszerzą wnętrze – poziome, które mają szerokie wzory – lub je wydłużą – pionowe, z pionowymi dekorami.
Sposoby na optycznie większą przestrzeń
Sprawdzonym sposobem na to, aby łazienka wydawała się optycznie większa, jest położenie płytek do 2/3 wysokości ściany. Tego rodzaju ułożenie płytek i wykończenie ścian w podobnej barwie wydłuża optycznie ścianę. Dodatkowo można zastosować listwę w odwieszonym suficie. Dzięki temu ściany będą wydawać się dużo wyższe. Do małej łazienki warto wybrać prostokątne płytki, które dają wrażenie większej szerokości pomieszczenia. Co więcej, można wybrać jeden poziomy pas w kontrastowym kolorze, który także poszerzy przestrzeń. Ostatnim trikiem jest lustro zlicowane płytkami. Lustrzane powierzchnie odbijające światło powiększają łazienkę. Warto wbudować lustra w ścianę tak, by zlicować je z płytkami. W ten sposób uzyskamy wrażenie większego wnętrza.