Kiedy wymienić opony w aucie na nowe?

opona

Każdy właściciel samochodu wie, że to skarbonka bez dna. Nawet jeśli zdecydujemy się na auto używane, które jest dość tanie w eksploatacji, co jakiś czas musimy ponosić nowe koszty. Jednym z nich jest wymiana opon na nowe. Kiedy to konieczne?

Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na posiadanie dwóch kompletów opon samochodowych – na lato i na zimę. Opon wielosezonowe nadal są w sprzedaży, ale warto pamiętać, że ich kupno to pozorna oszczędność. Tak naprawdę nie nadają się idealnie zarówno na ciepłe, jak i na zimne miesiące, zmniejszając bezpieczeństwo i ekonomię jazdy.

Opony zimowe i letnie powinniśmy zmieniać wtedy, gdy temperatura odpowiednio spada albo rośnie. Kiedy jednak powinniśmy wyrzucić obecnie używane opony i kupić całkowicie nowy komplet?

 Przebicie opony

Uszkodzenie mechaniczne opony takie jak przebicie gwoździem albo innym ostrym przedmiotem jest jednym z przypadków, gdy konieczne będzie zakupienie nowej albo oddanie tej obecnej do wulkanizatora. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie uszkodzone opony nadają się do naprawy. Jeśli chcemy kupić nową oponę, najlepiej zakupić dwie dla tej samej osi.

 Zużycie bieżnika

Opony, nawet te bardzo wytrzymałe, z czasem się zużywają i trzeba wymieniać je na nowe. Wytarty bieżnik w oponie, który nie ma minimalnej głębokości 1,6 milimetra, należy natychmiast wymienić – warto pamiętać o tym, że takie opony powodują duże ryzyko jazdy i auto nie przejdzie też wtedy badań technicznych! Eksperci zalecają, aby wymieniać opony nawet wtedy, gdy bieżnik ma mniej niż 3 milimetry.

 Opony zbyt stare

Jeśli używamy danych opon od dłuższego czasu albo kupiliśmy je jako używane, wtedy możemy też znaleźć się w sytuacji, gdy konieczna będzie wymiana ze względu na zmiany starzeniowe gumy. Materiał ten parcieje z czasem, dlatego opona jest wtedy bardziej narażona na uszkodzenia i zmniejsza bezpieczeństwo. Nowe opony Honda albo do innego auta zaleca się kupić, gdy widać na nich zwiększoną porowatość, małe pęknięcia, deformacje.

 Opony nierówno zużyte

Warto też wspomnieć, że opony nierównomiernie zużyte mogą stanowić niebezpieczeństwo na drodze. Do takiego zużycia może dojść wtedy, gdy jeździmy z nieprawidłowym ciśnieniem w oponach, bez ustawionej geometrii.

Dodaj komentarz