Kiedy zrezygnować z tatuażu?

tattoo

Tatuowanie się może być świetną formą wyrażania siebie, pokazania swojego prawdziwego „ja”, zapisanie ważnych wspomnień, lub po prostu ozdobą swojego ciała. Coraz więcej osób przekonuje się do jego posiadania, co nie jest dziwne, z uwagi na profesjonalizację salonów tatuażu w Warszawie, ale i w całej Polsce. Jednak pomimo najwyższej jakości narzędzi używanych przez artystę i rozważenia wszelkich za i przeciw o chęci posiadania malunku na skórze, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – a mianowicie wszelkie przeciwwskazania, choroby, które mogą powodować niechciane reakcje z tatuażem na skórze.

Hemofilia i choroby zakaźne

W razie dolegliwości związanych z hemofilią, lepiej zaniechać zdobienia swojego ciała. Jest to choroba, która może zagrozić nawet i życiu jeżeli nie zostaną podjęte właściwe środki ostrożności w trakcie tatuowania. Jest to bardzo ingerujący zabieg, który niejednokrotnie może wywołać krwawienie, tak niebezpieczne dla osób ze słabszą krzepliwością krwi.

Również w razie występowania jakiejkolwiek z poniższych chorób:

  • AIDS
  • wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B lub C
  • inne wysoce zakaźne choroby przenoszone przez krew czy drogą kropelkową

Obecnie salony szczycą się wysoką sterylizacją, jednak czasem nawet największe środki ostrożności mogą nie zapobiec zarażeniu, zwłaszcza w przypadku tych wysoce zaraźliwych. W razie występowania jakiejkolwiek z powyższych chorób lepiej zrezygnować z tatuażu, albo poproszenie lekarza o zaświadczenie. Należy również poinformować tatuatora o przypadku. Ma on jednak prawo odmówić podjęcia się takiego przypadku.

Choroby skóry

W przypadku obecności wszelkiego rodzaju znamion lub pieprzyków występuje zakaz tatuowania w danym miejscu. Wiąże się to z możliwością wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Osoby cierpiące na trądzik również nie powinny przystępować do tatuowania bez wcześniejszego wyleczenia choroby.

W przypadku takich chorób jak:

  • łuszczyca
  • grzybica
  • atopowe zapalenie skóry
  • opryszczkę wymagającą leków antybiotykowych

warto zaczekać do pełnego wyleczenia danych schorzeń, lub zrezygnować z tatuowania, żeby uniknąć infekcji i niebezpiecznych powikłań.

Kiedy jeszcze warto się zastanowić?

W celu zmniejszenia ryzyka infekcji najlepiej udać się do studia tatuażu w Warszawie oraz na terenie Polski, w naszym klimacie najlepiej w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Wiąże się to z powikłaniami związanymi z promieniowaniami słonecznymi. Niestety ten czas jest również związany z największa ilością zachorowań. W związku z tym należy pamiętać, by nie tatuować się w przypadku stosowania antybiotykoterapii, wszelkich leków na przeciwalergicznych i w wypadku ogólnego osłabienia organizmu. Może to znacznie osłabić i tak osłabiony układ odpornościowy. Również należy się zastanowić w przypadku cukrzycy, gdyż często wtedy okres gojenia tatuaży może się znacznie przedłużyć.

Większość z powyższych schorzeń nie zawsze musi znaczyć bezwzględny zakaz tatuowania. W większości z nich trzeba zachować szczególną uwagę i koniecznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą od choroby. Nie należy również być zdziwionym, gdy salon tatuażu w Warszawie poprosi o zaświadczenie o braku przeciwwskazań. Również w przypadku braku pewności o swoim stanie zdrowia należy udać się do specjalisty i zawsze o wszelkich problemach informować tatuażystę.

Dodaj komentarz