Regały magazynowe to jedne z najważniejszych urządzeń znajdujących się w hali magazynu. Są one niemalże jej kręgosłupem i mogą być powodem opóźnienia lub przyspieszenia wszelkich procesów logistycznych. Przedsiębiorca zamierzający wyposażyć swoją firmę we wspomniane regały, będzie musiał odpowiedzieć sobie na wiele pytań, zanim wybierze konkretną ofertę. To zadanie wymagające od niego wcześniejszego sprecyzowania swoich oczekiwań. Nie sposób tego zrobić bez zgromadzenia specjalistycznej wiedzy. Jeżeli przymierzasz się do kupna lub wymiany regałów magazynowych i poszukujesz informacji na ich temat – zapraszamy do lektury niniejszego artykułu
Regały magazynowe – jakie są ich rodzaje?
Najczęściej spotykanym rodzajem regałów są regały statyczne. Wielu przedsiębiorców wybiera właśnie je, gdyż należą do najbardziej uniwersalnych urządzeń tego typu. Cechuje je dość prosta budowa, stosunkowo niska cena oraz wszechstronność w użyciu. Regały statyczne można z powodzeniem zamontować w niemal każdym magazynie, gdyż obsługują palety o różnych rozmiarach i są zazwyczaj przymocowywane do podłogi . Co ciekawe, znalazły one swoje zastosowanie nie tylko w dużych halach, ale i w bibliotekach, urzędach czy domowych garażach.
Regały dynamiczne – to drugi rodzaj dostępnych na rynku regałów magazynowych. W odróżnieniu od regałów statycznych mogą się one przemieszczać z miejsca na miejsce, gdyż wyposażone je w elementy jezdne. Często wykorzystywane są w niewielkich halach, na których magazynowane są duże ilości towaru tego samego typu, na przykład w chłodniach lub mroźniach. Są one też zazwyczaj droższe od regałów statecznych.
Najdroższymi i jednocześnie najbardziej zaawansowanymi regałami są regały automatyczne. Na ogół jest to rozwiązanie wybierane przez duże i profesjonalne firmy. Grupy ładunkowe gniazd, z których składa się ów regał, mogą się przemieszczać, co eliminuje wszelkie pomyłki logistyczne. Urządzenie jest także sterowane przez specjalne oprogramowanie. Dzięki niemu wszelkie operacje są wykonywane w czasie rzeczywistym.
Zakup regałów magazynowych – czym się kierować?
Wyposażenie magazynu to kosztowne zadanie. Warto jednak pamiętać, że inwestycje tego typu są kluczowe dla sprawnego funkcjonowania firmy i przesadna oszczędność nie jest raczej wskazana.
Przed kupnem regału magazynowego należy określić, w jakim celu będziemy z niego korzystać. Jeżeli prowadzimy, na przykład firmę handlową i zależy nam na nabyciu urządzeń, które będą intensywnie eksploatowane przez wiele lat, nie warto kupować wówczas tanich regałów sprzedawanych przez markety budowlane. Tego typu urządzenia sprawdzą się raczej przy zastosowaniach amatorskich. Regał magazynowy przeznaczony do profesjonalnego użytku musi być zrobiony z solidnego, wytrzymałego metalu, aby na jego półkach można było przechowywać co najmniej po kilkadziesiąt kilogramów danego towaru – za dobrą jakość zawsze warto zapłacić więcej!
Wielkość hali – to drugie ważne kryterium zakupu regału magazynowego. Jego rozmiar powinien być dopasowany do metrażu miejsca, jakim dysponujemy. Dzięki temu przechowamy jak największą ilość towarów, a jednocześnie przestrzeń na hali nie będzie zagracona. Niekiedy może się też okazać, że będziemy potrzebować nawet kilku rodzajów regałów.
Internet czy sklep stacjonarny – gdzie kupić regał magazynowy?
Odpowiedź jest pozornie prosta – tam, gdzie taniej. Niemniej jednak zanim znajdziemy tę właściwą ofertę, warto przejrzeć wszystkie dostępne źródła. Wielu konsumentów ogranicza się tylko do jednej z wyżej wymienionych form sprzedaży, gdyż nie mają czasu lub chęci dłuższe poszukiwania. Kupno regałów magazynowych przez Internet ma tę zaletę, że w domowym zaciszu możemy skompletować cały sprzęt potrzebny do magazynu.. Niestety, przeszkodą jest brak możliwości obejrzenia urządzenia z bliska, co jest dostępne z kolei dla klientów kupujących stacjonarnie. Z kolei w klasycznych sklepach magazynowych sprzęt bywa niekiedy nieco droższy, a i sama wyprawa do takiego miejsca bywa niekiedy bardzo czasochłonna.
Regały magazynowe to urządzenia, które każdy przedsiębiorca, domowy majsterkowicz czy właściciel biura kupuje zazwyczaj raz na kilka lub kilkanaście lat. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby później nie żałować tego zakupu – to po prostu się opłaca.