Likwidacja szkody z OC sprawcy – krok po kroku

auto

W przypadku kolizji, stłuczki lub wypadku drogowego kierowca ma prawo do likwidacji szkody z OC sprawcy. W praktyce oznacza to, że może on ubiegać się o odszkodowanie w wyniku poniesionych szkód – rzeczowych i osobowych. W tym celu należy, bezpośrednio po zdarzeniu, spisać oświadczenie, a następnie zgłosić się do ubezpieczyciela do trzech lat od wypadku.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest podstawowym typem ubezpieczenia komunikacyjnego. Zabezpiecza ono interes wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Likwidacja szkody z OC sprawcy – co zrobić po zdarzeniu?

Wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych podlegają obowiązkowemu wykupieniu polisy OC. W celu wyboru jak najatrakcyjniejszej oferty warto skorzystać z kalkulatora oraz porównywarek internetowych, np. porowneo.pl.

Bezpośrednio po zdarzeniu – kolizji, stłuczce lub wypadku drogowym – należy upewnić się, czy nikt nie odniósł obrażeń ciała, wymagających wezwania pomocy. Wówczas, gdy sprawca przyznaje się do spowodowania szkody, nie ma potrzeby wzywania policji. W dalszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Następnie można przystąpić do spisania oświadczenia, które powinno zawierać: dane z dowodu osobistego uczestników zdarzenia i ich numery prawa jazdy oraz dane pojazdów: numery rejestracyjne, dane właściciela auta, numer polisy ubezpieczeniowej oraz nazwę ubezpieczyciela. W takim oświadczeniu powinien znaleźć się również dokładny opis zdarzenia. Dla pewności można wykonać również kilka zdjęć zdarzenia.

Do kiedy trzeba zgłosić szkodę, by uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Według przepisów Kodeksu cywilnego uczestnik zdarzenia ma aż trzy lata na zgłoszenie szkody. Nie oznacza to jednak, że powinien zwlekać z tym do ostatniej chwili – im później, tym trudniej jest zdobyć dowody, w razie wystąpienia nieprawidłowości. Zgłoszenie szkody nie jest skomplikowane – z racji funkcjonowania bezpośredniej likwidacji szkody (BLS) osoba poszkodowana może ubiegać się o zadośćuczynienie u swojego ubezpieczyciela.

Pomoc rzeczoznawcy w przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy

W przypadku niegroźnych kolizji wzywane rzeczoznawcy na miejsce zdarzenia nie jest konieczne. Do wyceny poniesionych szkód oraz ich likwidacji z OC sprawcy wystarczą zdjęcia oraz dokładny opis zdarzenia. Natomiast wówczas, gdy doszło do poważnego wypadku drogowego, same zdjęcia i opis, mogą okazać się niewystarczające. W takim przypadku należy wezwać rzeczoznawcę oraz dokonać oględzin pojazdu w warsztacie.

Dodaj komentarz