Drukowanie 3D to zagadnienie, które w ostatnich latach doczekało się wielu publikacji i jednocześnie wyrosło na ten temat wiele mitów. Choć może ci się wydawać, że jest to technologia, która powstała niedawno, to pierwsza firma, która produkowała i sprzedawała drukarki 3D założona została w 1986 roku. Na czym polega drukowanie 3D i jakich materiałów można użyć do tego celu?
Drukowanie 3D – jak to działa?
Deloitte prognozuje, że w 2020 roku rynek druku 3D będzie wart 20 mld dolarów. Termin „druk 3D” pojawił się dopiero w 1993 roku, czyli 7 lat po tym, jak powstawała pierwsza firma, która produkowała drukarki 3D. Na czym zatem polega drukowanie 3D? To technika wytwarzania detali metodą przyrostową, która polega na nakładaniu kolejnych warstw materiału i ich selektywnym spajaniu w celu uzyskania modelu przestrzennego.
Wydruk przestrzenny można wykonać za pomocą filamentów 3D, czyli materiałów. Oto najważniejsze materiały do drukowania 3D:
- ABS – najpopularniejszy tego typu materiał na świecie. To właśnie z niego wykonanych jest wiele przedmiotów, których używasz na co dzień. Jest on wykorzystywany w branży meblowej, elektrotechnicznej, zabawkarskiej. Powstają z niego m.in. meble do szpitali czy salonów fryzjerskich, a także sprzęt RTV i AGD czy klocki Lego. Jest łatwy w obróbce, udarny i odporny na zarysowania.
- PLA – wykorzystywany jest do szybkiej i precyzyjnej produkcji. Charakteryzują go intensywne kolory, łatwość w druku, ekologiczność i większy połysk wydruku. Jest bardziej kruchy niż wspomniany ABS i wrażliwy na wysokie temperatury – odkształca się przy 50–60 stopniach Celsjusza. Materiał ten wykorzystuje się do produkcji implantów dentystycznych, jednorazowych opakowań i naczyń.
- PET-G – cieszy się coraz większą popularnością wśród korzystających z drukarek 3D. Jest to wytrzymały i mało kurczliwy materiał, który używany m.in. w przypadku wydruków wielkogabarytowych. Cechuje go większa wytrzymałość niż ABS i PLA, a także dobra przyczepność pomiędzy warstwami. Może on mieć kontakt z żywnością. Ma zastosowanie w przypadku elementów konstrukcyjnych, opakowań na żywność i napoje, a także naczyń.
- HIPS – służy jako materiał podporowy w skomplikowanych konstrukcjach. Przeznaczony jest do prototypów, które wymagają wysokiej precyzji pomiarowej. Stosuje się go m.in. w makietach architektonicznych. Cechuje się wysoką udarnością. Tworzywo to jest lekkie i odporne na działanie wody.
- ABS Plus – czyli ulepszony technologicznie ABS. Charakteryzuje go zwiększona wytrzymałość i zmniejszony skurcz przetwórczy. W odróżnieniu od standardowego ABS zapewnia szybsze i łatwiejsze drukowanie. ABS Plus służy jako materiał podporowy. To idealne tworzywo do produkcji prototypów. Ma zastosowanie m.in. w przypadku makiet architektonicznych.
- GLASS – w tym przypadku mamy do czynienia z materiałem przezroczystym, który ma podobne właściwości do PET-G. Jest odporny na sole, rozpuszczalniki, kwasy i roztwory zasadowe. Wykorzystuje się go do produkcji elementów optycznych, a także opakowań na żywność i napoje.
- Wood – to mieszkanka PLA z kawałkami drewna. Zapach i wygląd tego materiału przypomina drewno. Z tego względu używany jest on do robienia figurek czy elementów wykończenia mebli.
Opisaliśmy jedynie wybrane tworzywa służące do drukowania 3D. Inne to choćby PA, PC czy ESD. Wybór tworzywa do druku 3D jest niezwykle istotny, warto więc przed zakupem zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Państwu w wykonaniu dobrego wyboru.