Mazurskie zwyczaje weselne – czas je kultywować!

wesele

Dawne, mazurskie wesela mogły trwać nawet kilka dni. Oczywiście dziś większość takich zabaw kończy się na jednodniowych poprawinach, aby już wkrótce świeżo upieczeni Państwo Młodzi, mogli wyjechać w swoją pierwszą, wyjątkową podróż poślubną. Dziś wesele na Mazurach wygląda zupełnie inaczej, ale – kto wie – może dzięki profesjonalnemu wsparciu personelu domu gościnnego, uda się wprowadzić kilka dawnych zwyczajów.

Zbieranie na wózek

Ciekawym zwyczajem, który jest tożsamy m.in. dla okolic Mazowsza i Mazur, jest tzw. zbieranie na wózek. Goście weselni dzielą się na kobiety i mężczyzn. Panie wrzucają datki do skrzynki męża (czasem w kształcie wózka) trzymaną przez świadka, a panowie – do analogicznej skrzynki żony, trzymanej przez świadkową. Na koniec, zawartość obydwu skrzynek jest ze sobą porównywana. Kto zbierze większą kwotę, będzie w przyszłości zarządzał domowym budżetem. Naturalnie sama gra miała charakter wyłącznie żartobliwy, ale znajdowała ona swoje odzwierciedlenie również w innych regionach Polski.

Dania i napoje

Co ciekawe, dawne wesele na Mazurach było też bardzo rozbudowane jeśli chodzi o warstwę gastronomiczną. Nawet dziś niewiele wesel może pochwalić się tak bogatym „pakietem”dań, jak w przypadku zabaw rodem z XVIII lub XIX wieku. Standardowym elementem dawnego, mazurskiego wesela był rosół ze szpinakiem. Oprócz tej skądinąd wyszukanej zupy, goście weselni mogli rozsmakowywać się w pstrągach w tłuczonych migdałach. a także w wyjątkowym mięsie kaczki zapiekanej we francuskim cieście. Prawdziwą atrakcją ówczesnych zabaw był wspólne picie kawy, którą spożywano wprost z dużych, bardzo pojemnych filiżanek.

Wesele z jeziorami mazurskimi w tle

Kultywowanie tradycji rodem z XIX lub nawet XVIII wieku to piękna sprawa. Widać to zwłaszcza na przykładzie rozbudowanych i wciąż pielęgnowanych tradycji weselnych. Mało tego – niektórym z nich poświęca się nawet specjalne warsztaty, które mają je przybliżyć młodemu pokoleniu. A jeśli ktoś chce, aby jego wesele nawiązywało do mazurskich tradycji, powinien on zapoznać się z ofertą hotelu Jabłoń Lake Resort. Personel tego obiektu – na specjalne życzenie klienta – pomoże stworzyć atmosferę tożsamą dla dawnych, mazurskich zabaw weselnych.

Podsumowując, kultywowanie tradycji przodków to ważne zadanie, przed którym stoją młodzi ludzie wchodzący w wiek dorosły. Mimo to, wielu z nich wciąż organizuje wesela w sposób tradycyjny, „jak to pierwej bywało”. Dzięki temu jest szansa, że zwyczaje i tradycje znane naszym pradziadom, nie zaginą w dzisiejszych czasach.

Dodaj komentarz