Muzyka Chopina – miejsca w Warszawie, w których można na żywo posłuchać koncertów chopinowskich

chopin

Jednym z najlepszych miejsc, w których można posłuchać koncertów chopinowskich na żywo są Łazienki Królewskiego. Kolejną lokalizacją wartą odwiedzenia jest Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzyczną ucztą dla wielbicieli muzyki tego genialnego artysty jest z pewnością odbywający się w stolicy Konkurs Chopinowski.

W poszukiwaniu muzyki na żywo

Wydarzenia kulturalne w Warszawie obfitują w koncerty muzyki poważnej. Wystarczy przejrzeć repertuar Filharmonii Narodowej, Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego czy Warszawskiej Opery Kameralnej. Chcąc jednak posłuchać utworów największego polskiego kompozytora najlepiej wybrać się do Muzeum Fryderyka Chopina przy ul. Okólnik 1. Często organizowane są tam imprezy tematyczne związane z życiem i twórczością tego utalentowanego pianisty, można również posłuchać dzieci i młodzieży wykonujących jego utwory w ramach przesłuchań lub koncertów. Imprezą cykliczną, odbywającą się w każdy wtorek o godzinie 18:00 są Wieczory Chopinowskie w Okólniku. Koncerty te realizowane są w gmachu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przy ul. Okólnik 2.

W przedwojennej kamienicy przy ul. Smolnej 14, znajduje się Chopin Salon. Hasłem przewodnim tego miejsca jest „Chopin Everyday” – codziennie odbywają się tam koncerty muzyki tego wielkiego twórcy grane na żywo.

11 października 2018 w Filharmonii Narodowej w Warszawie będzie można posłuchać I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Światowej Orkiestry Lekarzy oraz solisty Krzysztofa Książka.

Recitale na świeżym powietrzu i konkurs chopinowski

Koncerty chopinowskie w Ogrodzie Modernistycznym w Łazienkach Królewskich cieszą się niesłabnąca sławą, stanowią atrakcję turystyczną i przyciągają tłumy słuchaczy już od niemal 60. lat. Można ich słuchać w pięknym otoczeniu, siedząc na trawie w pobliżu pomnika Fryderyka Chopina co niedzielę, od maja do września, za darmo, o dwóch porach: w samo południe i o godzinie 16:00.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który często określany jest mianem Konkursu Chopinowskiego to wydarzenie o światowej renomie. Jest jedną z najlepszych okazji do posłuchania utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu najlepszych pianistów. Konkurs niestety realizowany jest co pięć lat. Jego kolejna edycja odbędzie się dopiero w październiku 2020 roku w Warszawie.

Dodaj komentarz