Na co zwrócić uwagę kupując okna?

okna

Okna to inwestycja na długie lata. Odpowiednio dobrane będą nam służyły długie lata nie tylko ciesząc oko atrakcyjnym wyglądem, ale również przynosząc wymierne profity materialne. Oszczędność na ogrzewaniu i klimatyzacji, ochrona pomieszczeń przed smogiem oraz, ogólnie rzecz ujmując, poprawa mikroklimatu wnętrza, to tylko niektóre z licznych korzyści, jakie dają wysokiej klasy okna.

Aby jednak faktycznie zyskać na zakupie, trzeba mieć przynajmniej minimalne rozeznanie w dostępnych na rynku produktach, ich parametrach użytkowych i zastosowaniu.

Okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe?

Oferowane obecnie przez rynek budowlany okna najprościej podzielić na trzy podstawowe kategorie: okna drewniane, okna plastikowe oraz okna aluminiowe.

Pierwsza grupa to wybór najbardziej tradycyjny, jednak wykonane z naturalnego materiału profile nastręczają sporo problemów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim wymagają regularnej renowacji wiążącej się z koniecznością usunięcia starej powłoki lakierniczej i położenia nowej. Zabieg ten jest nie tylko czasochłonny i kosztowny, ale również wymusza przynajmniej chwilową rezygnację z użytkowania danego wnętrza.

Druga możliwość to okna plastikowe, znane też pod popularnymi określeniami PCV lub PVC. Wykonuje się je z polichlorku winylu, tworzywa ekologicznego, niemal w 100 % biodegradowalnego oraz odznaczającego się bardzo dobrymi właściwościami. Przede wszystkim, materiał ten po ogrzaniu bardzo łatwo poddaje się obróbce, barwieniu i dowolnemu formowaniu, po zastygnięciu natomiast staje się odporny na uszkodzenia, odkształcenia oraz działanie czynników biologicznych i pogodowych. Dzięki temu okna plastikowe są bardzo wytrzymałe, a ich pielęgnacja sprowadza się do regularnego czyszczenia przy pomocy wody i któregokolwiek z ogólnodostępnych detergentów.

Wreszcie, trzecia kategoria, czyli okna aluminiowe, to produkt, który dopiero w ostatnich latach zyskuje sobie uznanie architektów oraz inwestorów. Choć do niedawna kojarzony jedynie z halami przemysłowymi lub budynkami gospodarczymi, obecnie, dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii produkcyjnych, staje się numerem jeden w naszych domach i mieszkaniach. Wyjątkowa lekkość i wytrzymałość aluminium sprawiają, że możliwe jest uzyskanie bardzo dużych przeszkleń przy minimalnej szerokości profilów oraz braku wsporników. Cechy te czynią okna aluminiowe wymarzonym elementem budownictwa nowoczesnego, w którym ceni się dużą ilość światła dziennego we wnętrzach, minimalizm oraz oszczędność energii.

Okna – parametry użytkowe

Okna wyróżniają się różnymi parametrami użytkowymi, z których najważniejszym jest współczynnik przenikania ciepła. Wartość ta zależy od kilku czynników, w tym ilości zainstalowanych w profilach komór powietrznych oraz liczby szyb. W standardowych modelach współczynnik przenikania ciepła, określany skrótem Uw, wynosi 1,2-18, natomiast w modelach energooszczędnych nie powinien przekraczać liczby 1,2, a najlepiej aby wahał się w granicach 0,8. takie okna są co prawda od 100 do 200, a czasami nawet więcej złotych droższe, ale ich zakup wiąże się ze znacznym spadkiem kosztów eksploatacji pomieszczeń, a co za tym idzie, dość szybko się zwraca. Warunkiem, aby się tak faktycznie stało jest jednak, jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, prawidłowy montaż oraz odpowiednie ocieplenie całego budynku.

Okna – dodatkowe wskazówki

Okna energooszczędne do najtańszych nie należą, dlatego nie warto instalować ich w całym budynku. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurach, jednak w piwnicach, garażach czy magazynach w zupełności wystarczą zwykłe modele. Takie zróżnicowanie znacznie obniży koszty inwestycji, a przy tym, dzięki możliwości zamówienia takich samych wizualnie okien o różnych parametrach, nie wpłynie na estetykę elewacji.

Dodaj komentarz