Na czym polega wyciąganie blachy bez lakierowania techniką PDR i w jaki sposób nauczyć się tego rodzaju umiejętności?

Auto detailing

PDR (Paintless Dent Repair) jest popularną obecnie metodą naprawy wgnieceń na karoserii samochodu, bez konieczności lakierowania. Polega na wyciąganiu bądź wypychaniu niewielkich wgniotek.

Sposoby na wgniecenia według technologii PDR

Po ukończeniu szkolenia z PDR można się nauczyć dwóch metod tej dyscypliny. Pierwszą jest wyciąganie wgnieceń. Tego rodzaju technika odbywa się przy użyciu kleju, a także zaczepów, za pomocą których wyciąga się wgniecenie. Stosuje się ją do elementów, które są trudno dostępne i nie wymaga to wymontowania niektórych części samochodu.
Druga metoda to tzw. wypychanie, a więc technika stosowana w momencie, gdy do danego wgniecenia nie można dotrzeć od wewnątrz. Wówczas wgniotkę wypycha się, używając specjalnych narzędzi.

Kurs usuwania wgnieceń – co daje i ile kosztuje

Kurs usuwania wgnieceń PDR kosztuje w przedziale od 1500 do 7 tys. złotych i jest to zależne od zakresu szkolenia, czasu jego trwania oraz dostępności do narzędzi. Skierowany jest zazwyczaj do mechaników i lakierników, którzy już posiadają doświadczenie w branży i chcą poszerzyć swoje umiejętności o dodatkowe usługi. Szkolenie PDR umożliwia zapoznanie się z perspektywiczną branżą, w której na dzień dzisiejszy brakuje pracowników i wyszkolonych fachowców. Ukończenie kursu gwarantuje dobre warunki pracy – czystej, bez konieczności oddychania spalinami i mazania się w smarach, w elastycznych godzinach pracy. PDR daje również możliwość pracy w dowolnym miejscu. Do wykonywania czynności związanych z usuwaniem wgnieceń nie jest konieczne posiadanie warsztatu, a jedynie auto, którym dojedzie się do klienta oraz sprzętu do pracy, który praktycznie mieści się w bagażniku przeciętnego samochodu osobowego. Praca w PDR to także krótki czas pracy – jedno zlecenie zajmuje zazwyczaj dwie do trzech godzin. Kurs usuwania wgnieceń jest więc bardzo dobrą opcją na przyszłość i uzyskanie nowych umiejętności w branży mechanicznej i lakierniczej, tym bardziej, że uszkodzenia w karoseriach samochodowych zdarzają się bardzo często.

artykuł powstał we współpracy z szkoleniepdr.pl

Dodaj komentarz