Na którym etapie życia osoby starsze przestają być samodzielne?

senior

Każdy z nas w końcu dochodzi do takiego etapu w życiu, gdy ma problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków. Niestety jest to bardzo ciężki moment, z którym wiele osób nie potrafi się pogodzić. Kiedy i jak przekonać seniora do skorzystania z pomocy innych?

Utrata samodzielności — kiedy następuje

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy organizm jest nieco inny, a więc i zachodzące w nim procesy starzenia mogą przebiegać w odmienny sposób. U innych pierwsze problemy z poruszaniem, czy wykonywaniem zwykłych czynności mogą pojawić się dość wcześnie, inni świetnie będą sobie radzić przez długie lata. Wiele zależy nie tylko od samego stanu zdrowia osoby starszej, ale także od jej samozaparcia. Osoby, które chcą jak najdłużej pozostać samodzielne, najczęściej dbają o swoją dietę i starają się utrzymać sprawność fizyczną.

Po czym poznać?

Czynników może być wiele. Bardzo ważna jest dokładna obserwacja seniora i wyłapywanie ewentualnych zmian w zachowaniu. Jeśli widzimy, że poruszanie się czy przygotowanie posiłku zaczyna sprawiać mu coraz większe kłopoty powinniśmy zainterweniować. Dodatkowo mogą pojawić się kłopoty z pamięcią. Jeśli zdarzają się często i dotyczą ważnych kwestii, takich jak adres, czy imiona dzieci powinniśmy zasięgnąć pomocy specjalisty.

Jak można pomóc osobie starszej?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby całodobowa opieka nad seniorem. Niestety często przez natłok obowiązków nie będziemy w stanie poświęcić osobie starszej pełnej uwagi przez całą dobę. Wtedy na pomoc mogą przyjść nam domy seniora. W mazowieckim warto odwiedzić domseniora24.pl. Znajdziemy tam profesjonalną pomoc i empatycznych opiekunów.

Utrata pełnej sprawności zawsze jest trudnym wydarzeniem nie tylko dla osoby starszej ale także dla całej jego rodziny. Taka jednak jest kolej rzeczy i bardzo ważne jest to, jak sobie poradzimy z tym wyzwaniem. Odpowiednie przygotowanie i branie pod uwagę porad lekarzy, będą dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz