Pocenie się to naturalny proces naszego organizmu mający na celu regulowanie temperatury i ochronę przed jego przegrzaniem. Choć pot składa się głównie z wody, zawiera również cukry i białko, a także śladowe ilości takich pierwiastków jak: cynk, magnez czy żelazo. Mimo, że świeży pot jest bezwonny to bakterie na nim żerujące powodują przykry zapach i chęć odświeżenia potliwych miejsc. Sojusznikiem w walce z nieprzyjemnym zapachem może być naturalny dezodorant. Powiedzmy sobie szczerze, przykry zapach potu jest krępujący, dlatego sięgamy po antyperspiranty, które albo ograniczają pocenie się albo je blokują. Nie jest to zdrowe dla naszego organizmu i nie jest to zgodne z naszą naturą. Unikajmy produktów zawierających takie związki jak: chlorek aluminium, chlorowodorek aluminium, które blokują termoregulację organizmu. Kontrowersyjne jest także użycie w dezodorantach triclosanu o działaniu silnie antybakteryjnym czy ftalanów, dzięki którym kosmetyk gładko i trwale przywiera do skóry.
Naturalna alternatywa przeciw poceniu
Naturalne dezodoranty są świetną alternatywą dla osób świadomych, prowadzących zdrowy tryb życia. Występują w różnych formach: sztyftach, sprayach, kremach aplikowanych palcami czy kulce. W ich składzie znajdziesz naturalne (zarówno mineralne i roślinne) składniki maskujące przykry zapach np. olejki eteryczne jak i substancje nawilżające i działające antybakteryjnie np. oczar.
Jak zrobić naturalny dezodorant?
To bardzo proste. Naturalny dezodorant w kremie możesz zrobić w domowym zaciszu. Wystarczy ⅓ szklanki oleju kokosowego, ¼ szklanki skrobii, ¼ szklanki sody oczyszczonej i miks ulubionych olejków eterycznych. Olej zmiksuj z sodą i skrobią, a na koniec dodaj 10 kropli olejków eterycznych. Olejek z drzewa herbacianego, rozmarynu lub tymianku warto dodać, aby nasz domowy dezodorant bez chemii działał antybakteryjnie.
Ałun potasowy – dezodorujący kryształ
Znanym od starożytności naturalnym dezodorantem pod pachy jest ałun będący minerałem występującym w przyrodzie. Zwilżony wodą skutecznie niweluje zapach potu jednocześnie nie blokując pocenia. Ma działanie antybakteryjne oraz ściągające i jest bardzo wydajny. Nie zatyka porów. Jest bezzapachowy i nie plami ubrań. Naturalny dezodorant ałunowy nie zawiera drażniącego alkoholu. Często polecany jest alergikom zamiast tradycyjnych dezodorantów czy antyperspirantów.
Deo kryształ najlepiej stosować tuż po kąpieli na lekko wilgotną skórę. Ałun kryształ możesz stosować nie tylko pod pachami, ale także na miejsca nadmiernie się pocące np. stopy. Kiedyś dostępny jedynie w aptekach dzisiaj kupisz go w każdym sklepie z naturalnymi kosmetykami. Na rynku znajdziesz również naturalny dezodorant z ałunem w sprayu z dodatkiem substancji zapachowych.
Zapach potu a dieta
W 2006 roku przeprowadzono badania na 17 ochotnikach i ustalono, iż na zapach potu ma wpływ nasz sposób odżywiania. Spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa, ostre przyprawy, cebula i czosnek oraz alkohol powodują, że woń potu staje się ostrzejsza. Może warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt?
Artykuł powstał dzięki wsparciu merytorycznemu firmy AVEBIO.