Nowe prawo jazdy

auto

Motoryzacja to dziedzina życia, która znacznie ułatwia nam codzienną egzystencję. Niemalże każdy dorosły człowiek posiada samochód i prawo jazdy. Warto zaznaczyć, że na rynku motoryzacyjnym wciąż zmieniają się nie tylko modele samochodów ale również przepisy prawne. Obecnie istnieją liczne zmiany nie tylko w nauce jazdy, egzaminach, ale również w wydawanym prawie jazdy. Jakie modyfikacje czekają w najbliższym czasie ten dokument?

Co znajdować będzie się na prawo jazdy?

Już w 2015 roku z dowodu osobistego zniknął adres zameldowania jego posiadacza. Teraz czeka to również dokumenty, którymi są prawa jazdy. Jak donoszą najnowsze informacje, owe zmiany zostaną wprowadzone w chwili wdrożenia CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Kierowców. Prawdopodobnie rozpocznie się to w czerwcu 2018 roku. Wówczas to do bazy tego typu będzie miała dostęp policja, sądy, a także organy, które zajmują się wydawaniem prawa jazdy. Z tego też względu dotychczasowe umieszczanie adresu posiadacza na dokumencie nie będzie potrzebne. Policja i tak będzie mogła w każdej chwili uzyskać takie dane korzystając z systemów informacyjnych. Owe systemy będą posiadać spis ewidencji ludności.

Inne przepisy dotyczące prawa jazdy

Oczywiście to nie jedyna zmiana jaka zachodzi w prawo jazdy. Istnieją również inne przepisy. Niezwykle ważne jest to, że każdy kierowca ma obowiązek od dnia przeprowadzki w ciągu 30 dni zmienić dokument na nowy i aktualny. Na ogół, jeśli kierowca nie spełni tego wymogu nie ma sankcji i kończy się na upomnieniu. Trwają również prace, które mają sprawić, że już nie będziemy potrzebować wciąż nosić ze sobą prawo jazdy. Specjaliści pracują nad aplikacją mDokumenty, w której będzie umieszczone nasze prawo jazdy, dowód osobisty i inne ważne dokumenty. Dodatkowo w elektronicznych dokumentach tego typu będzie znajdować się także potwierdzenie zawarcia polisy OC czy też dowód rejestracyjny. Od strony technicznej to rozwiązanie jest niemalże gotowe, jednakże polskie prawo wciąż nie jest do niego adekwatnie dostosowane. Na zmiany przyjdzie nam nieco poczekać.

Dodaj komentarz